Borsa İstanbul haftanın dördüncü gününe küresel piyasalardaki gelişmelerle başlıyor.

Kısa vadeli yükselen trendde hareket eden BIST 100 Endeksi'nde görünüm güçlü. Buna rağmen dışarda yaşanan gelişmelerle birlikte borsada güne eksi tarafta başlaması bekleniyor.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 2,12 değer kazanarak 2.005,29 puandan tamamladı.

Yeni gün başlarken küresel piyasalarda Fed'in dünkü tutanak açıklamasından sonra ortaya çıkan şahin görüntü ile negatife dönmüş durumda. Tutanaklar, enflasyon endişeleri nedeniyle sıkılaşmanın daha erken olabileceğine işaret ederken, piyasalarda risk iştahında düşüş görülmeye başlandı. 

Küresel piyasalardaki fiyatlamalar nedeniyle BIST100 endeksi de güne kısmen satıcılı bir seyirle başlayabilir.  Borsa İstanbul'da yükseliş isteğinin sürebileceğini belirten uzmanlar dışarda yaşanan riski görmezden gelen endekste risk iştahını törpülemeye aday göründüğünün altını çiziyor. Kısacası yıla güçlü başlangıç yapan endekste dikkatler artık yurt dışına yönelmeye başlayabilir. 

Uzmanlar buna rağmen borsanın enflasyonist ortamda cazip kalmaya devam ettiğini, bununla birlikte döviz veya dövize bağlı geliri olan şirketlerde güçlü finansallar bekliyor. Bu kapsamda, Fed kaynaklı satışın alım fırsatı yaratabileceğini düşünülüyor.

Volatilitenin oldukça yükseldiği bu sürece dikkat çeken uzmanlar özellikle yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli düşünmelerini tavsiye ediyor. 

Kur tarafında ise düne göre daha sakin bir görüntü hakim. Dolar/TL yükseliş yönlü 13,74, Euro/TL 15,51 lirdan açılış yapıyor. 

Altında ise dışarda ons altın 1800 doların üzerinde tutunmaya çalışırken bugüne ekside başladı. Ons altındaki hafif gerileme ile dolardaki kısmi artış sonrası gram altın güne yüzde 0,13 ekside 794,138 liradan başladı. 

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD'de ISM imalat dışı endeks başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

 

Etiketler
Yorumlar