Borsa İstanbul günü kayıpla tamamladı

Borsa İstanbul küresel piyasalarda görülen yükselişe eşlik etmiyor. Endeks haftanın ikinci gününde de 1400 kritik seviyesi altında eksi yazmaya devam etti.

Enflasyon oranları sonrası piyasada gözler önce 7 Ekim'de Merkez Bankası'nın yapacağı toplantıya çevrilmişken endeks temkinli ve yön bulmakta zorlanıyor. 

Bugün yatay açılış sonrası 1388 - 1396 puan arasında sıkışık bir seyir izleyen endeks günün sonunda 0,19 kayıpla 1391,65 puandan güne nokta koydu. 

Endeksteki seyre bağlı olarak düşük seyreden işlem hacmi de 11,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi bugün bir miktar hareketlenme yaşanırken yüzde 0,29 artışla 1240 puandan kapanış gerçekleştirdi. Sektör endekslerine bakıldığında İnşaat şirketlerinde de faiz indirimi sonrası pozitif tarafta hafifte olsa hareketlilik dikkat çekiyor. 

Günün sonunda #KNFRT, #NUGYO, #ALBRK, #OYYAT ve #YEOTK hisseleri en fazla artış kaydedenler olurken, #KARYE,#MARTI, #BSOKE, #SEYKM ve #FORMT hisseleri en fazla değer kaybeden hisseler oldu. 

Enerji tarafında petrol fiyatları Brent'te varil fiyatı 82 doların üzerine çıkarken #TUPRS hisselerindeki hareketlilik devam ediyor. Endeksi negatif yönde en fazla etkileyen hisseler ise #FROTO ve #EREGL oldu.  #GARAN, #MAREN #TUPRS #THYAO ve #SISE hisseleri işlem hacmine en fazla destek veren hisseler oldu. 

Küresel tarafta olumlu seyreden endeksler içeri pek yansımış gibi görünmüyor. Dolar endeksindeki yükseliş ve içerde faiz indirim endişesi piyasaları baskılıyor. 

Altın gram fiyatı 500 TL'nin üzerinde seyrederken, dolar 8,87 ve euro 10,30 liradan günü kapatıyor. 

Etiketler
Yorumlar