Borsa İstanbul günü yüzde ekside tamamladı

Borsa zayıf başladığı günü hafif satışlarla tamamladı. BİST 100 endeksi yarınki ABD temmuz ayı enflasyonu öncesi günü temkinli geçirdi.

Piyasalara bir süredir hakim olan ralli havası bugün mola verdi. BİST 100 endeksi günü yüzde 0,35 ekside 2785,16 puandan tamamladı. 

43,3 milyar lira işlem hacminin gerçekleştiği günde finansal kiralama, fakoring, inşaat ve menkul kıymet sektör endeksleri öne çıktı. En çok kaybettiren sektör endeksleri ise iletişim ve metal eşya oldu. 

THYAO hissesinin 6 milyar liralık işlem hacmine imza attığı günde bankacılık endeksi üyzde 0,62 değer kaybetti. 

Piyasalar yarın için ABD temmuz ayı enflasyon verisine kilitlendi. Haziran ayında yüzde 9’un üzerine çıkarak 41 yılın zirvesine tırmanan ABD enflasyonunun, zirveden gerilemesi bekleniyor. Ekonomistlerin beklentisi, kritik verinin temmuz ayında yüzde 8,7 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde. 

ABD enflasyon verisinin piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi halinde, Fed’in faiz artırımlarında daha da hızlanabileceği beklentisi kuvvetlenebilir. Böyle bir durumda yani ABD tarafından sürpriz bir veri gelirse, piyasalarda oynaklıklar yaşanabilir. 

Etiketler
Yorumlar