Borsa İstanbul günü yüzde 1,43 oranında kayıpla 1371,69 puandan tamamladı.

Faiz indirim ve ardından yüksek gelen enflasyon, gözleri Merkez Bankası'na çevirmişken endeks sıkış seyrin dışına çıkma sinyali vermeye başladı. 1400 altına sarkan endeks artan işlem hacmiyle birlikte 1370 puanı destek haline getirdi.

Küresel piyasalardaki enflasyonist beklenti risk iştahından kaçışı hızlandırdı. Güne yatay başlayan Borsa İstanbul gün içinde 1371,5 puanı gördü. ABD ve Avrupa borsalarındaki satışlara paralel yönünü aşağı dönen endekste günlük kayıp yüzde 1,43 düzeyinde gerçekleşirken 1371,69 puandan gün sonu kapanışı oldu.

Borsa İstanbul'da yurt dışındaki enflasyon endişelerinin odakta olduğu satışlar sonrası işlem hacmindeki yükseliş dikkat çekti. Yaklaşık 15,8 milyar liranın üzerinde işlem hacmi gerçekleşirken bunun yaklaşık 6 milyarlık kısmı  #GARAN, #EREGL, #TUPRS ve #PETKM hisseleri tarafında oluştu.  

BİST 100 endeksine bağlı hisse senetlerden 87'si günün kayıpla tamamlarken yalınızca 10 hisse günü primli kapatabildi. En çok değer kazanan hisselere bakıldığında ise #NUGYO, #KTSKR #UNLU #PRKAB ve #OZBAL ön plana çıktı. Kayıp listesinin ilk beşinde ise #RALYH #PETKM #MARTI #HURGZ ve #GLYHO hisseleri yer aldı. 

Borsa İstanbul, enerji fiyatlarının başrolü oynadığı küresel düşüşte, dolar endeksinin 94,29 seviyesindeki seyrinden de güçlü şekilde negatif etkileniyor. Dolar gün içindeki fiyatlanmalar sonrası günü 8,88 liranın üzerinde kapatmaya hazırlanıyor. Brent petrolün varil fiyatı ise 80,9 dolar civarında bulunuyor. 

Yurt içinde gözler yarın Merkez Bankası tarafından gerçekleşecek toplantıda verilecek mesajlar ve öne çıkacak başlıklara odaklanmış durumda. 

 

Etiketler
Yorumlar