Borsa İstanbul güne yüzde 1,13 artışla başladı.

Borsa İstanbul'da coşku devam ediyor. Hisse senetleri güne ortalama yüzde 1,13 oranında yükselişle başladı.

Borsa İstanbul beklentiler doğrultusunda güne yükselişle başladı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1,13 oranında yükseliş yaşarken endeks 1721,79 puandan güne başladı. 

Bankacılık endeksi hisselerinin yine ön planda olduğu yükselişte Garanti Bankası hisseleri yüzde 5'in üzerinde 12,25 liradan fiyatlanıyor. 

BİST100 endeksi dün %3,91 yükselerek rekor tazeledi ve kapanışını 1700 seviyesinin üzerinde 1702 seviyesinde gerçekleştirdi.

Güne damga vuran BBVA endeksi zıplatırken Bankacılık hisselerinin tamamı neredeyse %10'a yakın bir yükseliş kaydetti.

Küresel tarafta ise yatay karışık bir seyir hakimdi. ABD borsaları bu sabah vadelilerde yatay seyrini devam ettirirken Asya tarafında ise Biden - Şi arasındaki görüşme ile birlikte Çin'in pozitif ayrıştığı gözleniyor. 

ECB'den faiz konusunda gelen piyasa dostu açıklamalarla EURUSD 1,14'ün altına kayarken, Dolar endeksi (DXY) 95 seviyesinin üzerinde.

Yurtdışı borsalar dirençli bir görüntü sergilerken, yurtiçinde bir süredir iyi bir yükseliş momentumu yakalayan Borsa İstanbul'da görüntünün bugün de devam etmesi bekleniyor.

Ziraat Yatırım bugünkü bülteninde özelde #garan ve genelde banka hisseleri için şu yorumda bulundu.

"BBVA'nın pay alım teklifi hisse başında 12,20TL iken GARAN'ın dün 11,63TL'den kapattığı düşünülürse bugün de hisse en azından yaklaşık %5'lik yükselişle başlayabilir."

Son yükselişte yabancı takasındaki artış yüzde 43,04 seviyesine yükselirken reel sektöre de yabancı ilgisinin arttığı gözleniyor. Bu kapsamda, oluşan pozitif Türkiye algısıyla birlikte bankalar bugün de tavan seviyeleri deneyebilir."

Piyasalarda işlemler hızlanmaya başlarken dolar/Tl 10,0851 lirada, Euro/TL 11,4818 ve gram altın ise 605,161 lirada bulunuyor. 

Petrol fiyatlarında ise bugün yüzde 1 varan yükselişler görülüyor. Brent Petrol varil fiyatı bu sabah itibarıyla 82,181 dolardan fiyatlanıyor. 

Etiketler
Yorumlar