Borsa İstanbul FED Faiz kararını bekliyor; resesyon ihtimali düşündürüyor

FED'in para politikası toplantısında 75 baz puanlık faiz artırışına gideceği piyasalarda fiyatlanırken, piyasa uzmanları 100 baz puan faiz artırımı beklemiyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gerçekleştireceği para politikası toplantısı piyasaların ana gündemi olmaya devam ederken yatırımcılar

Fed'in 75 baz puanlık faiz artışına gideceğini fiyatlıyor.

Fed’in 75 baz puan artışa gitmesi durumunda politika faizi yüzde 2,25-2,50 bandına yükselmiş olacak. Diğer yandan piyasalar Fed'in yıl sonunda kadar faizleri yaklaşık yüzde 3,5'e yükselteceğini ve 2023'ün ikinci yarısında düşürmeye başlayacağı yorumlanıyor. 

beklenen faiz artışı öncesinde yatırımcılar küresel ekonominin yavaşladığına işaret eden verilerin etkisiyle hareket ediyor.

POWELL DİKKATLE TAKİP EDİLECEK
Öte yandan Fed’in faiz kararının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşirken, Powell’ın açıklamalarında gelecek dönem para politikasına ilişkin ipuçları aranacak.

FED’İN FAİZ ARTIŞININ ETKİSİ NE OLUR?
Fed’in faiz artış hamlelerini hızlanmasının ekonomiyi yavaşlatacağı ve doları diğer varlıklar karşısında güçlendireceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz faiz artışlarının ardından ABD doları diğer para birimleri ve altın gibi varlıklar karşısında değer kazanırken borsa ve kripto gibi riskli varlıklar da hem ABD tahvillerinin hem de doların güçlenmesiyle gerilemişti.

RESESYON GELİYOR MU?
Yüksek enflasyon seyrinin sürmesi Fed’i faiz artışlarına iterken diğer taraftan ekonominin durgunluğa gireceği yönündeki endişeler de yükseliyor.

Son olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fed’in enflasyonla mücadelesine duyduğu güveni dile getirdi ve Amerikan ekonomisinin geniş bir durgunluk içinde olduğuna dair herhangi bir işaret görmediğini söyledi.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022'nin ikinci yarısından itibaren başlayacak ılımlı bir resesyon öngörürken eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ise “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” belirtti.

Fed Başkanı Powell ise fiyat istikrarını sağlayamamanın ABD’yi resesyona sokmaktan daha büyük bir hata olacağı görüşünde. (SÖZCÜ)