Borsa İstanbul ekside başladığı günü toparlanma çabasıyla tamamladı.

Küresel piyasalara hakim olan iki önemli endişeye yerelde rekor kiran dolardaki artışla borsada yukarı yönlü işlemlerde zorluk çıkarıyor. BİST 100 endeksi günü hafif artıda tamamladı.

Küresel piyasalardaki negatif seyrin etkisiyle güne negatif başlayan endeks ilerleyen saatlerde 1423 puana tırmandı. Ancak bu seviyeden gelen satışlarla dünkü kapanış değerlerine gelen endeks kapanışı yüzde 0,04 artıda 1416,82 puandan yaptı. 

Gün içinde 1408 puana kadar çekilen endekste 16 milyar liralık işlem hacmi gerçekleşti. Güçlü görüntü veren BİST 100 endeksinde 48 hisse artı tarafta günü kapatırken 47 hissede kayıplar hakimdi. 

Günün sonunda en fazla kazanç sağlayan hisseler listesinde #GESAN #PENTA #GSDDE #MERIT ve #MEGAP yer alırken, kaybettirenlerin ilk beşi #PRKAB #YUNSA #YEOTK #MAALT ve #KRONT hisseleri yer aldı. 

1400 puan üzerinden kapanışların devam ettiğini belirten uzmanlar 1425 puanın güçlü bir direnç olarak öne çıktığını belirtiyor. Düne göre daha zayıf bir görüntü veren endeks temkinli seyrini koruyor. Dışarı bakıldığında pozitif ayrışan endekse, sanayi ve banka hisseleri olumlu katkı sağlarken, gıda ve perakende hisseleri aşağı çekmeye çalıştılar. 

Günün gelişmelerine bakıldığında ise öne çıkan başlık sanayi üretimi oldu. Beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi büyümenin yüksek olacağına sinyal olarak yorumlandı. yüzde 10 civarın beklentinin aksine yüzde 13,8 olarak kaydedildi. 

Kur tarafında ise doların gözü yeni zirvelere dikilmiş durumda. Gün içinde 9,0471 ile rekora imza atan dolar kapanışa doğru 9,0454 seviyesinde bulunuyor. 

 

 

Etiketler
Yorumlar