Borsa İstanbul, dünyanın en çok kazandıran endeksi olabilir

Borsa İstanbul 2022'de yüzde 174 kazandırdı.

Türkiye ekonomisinde negatif faiz absürtlüğü, gayrimenkullerin çok pahalı ve güven vermemesi, doların yapay yollarla baskılanmasıyla BİST en büyük TL yatırım aracı oldu. 

Haberturk yazarı Abdurahman Yıldırım, BİST'in son durumu ve kazanç oranını özetledi: 

"Dün itibariyle 4.332’e çıkan borsa endeksi aylık yüzde 21, üç aylık yüzde 57, altı aylık yüzde 76, yılbaşına göre yüzde 133 ve son bir yıllık yüzde 174 yükseldi.

Türkiye’de enflasyon yüksek ve endeksten iki ayrı zaman diliminde 4 sıfır atıldı. Bu nedenle 4.332 endeksi veya yüzde 100’ü aşan primler bize gerçek ve uzun vadeli bir resim vermiyor.

➔Ancak belirtelim ki tüm vadelerde İstanbul Borsası’nın performansı dünya borsaların önünde. Bu gidişle herhalde 2022 yılının dünyada en çok kazandıran borsası olacağız.

➔Bundan önceki dünya birinciliğimiz 2009 yılındaydı. 2022’deki 13 yıl sonra gelen bir dünya birinciliği olacak.

➔Halbuki 2000’li yılların öncesinde İstanbul Borsası 10 yıla 3 dünya birinciliği elde etmişti. Dünya birincilikleri giderek seyrekleşiyor.

borsa endeksi 4.332’nin, dünkü dolar kapanışı olan 18.44’e bölünmesiyle 235 rakamı elde edilir. Borsa endeksinden atılan son iki sıfırı dikkate alırsak ortaya çıkan 235 değerini 2,35 dolar okumak lazım. Fiyat seviyesi olarak neredeyiz sorusuna en iyi yanıt dolar endeksiyle verilebilir. Mayıs 2013’te 5,10 dolarla gören endeks bugünlerde 2.35 düzeyinde.

YABANCI PAYI YÜZDE 30'A DÜŞTÜ AMA YATIRIM İÇİN EN BÜYÜK ALTERNATİF BİST OLDU

Yüzde 70’lere varan dünyanın en derin negatif faizi, parayı ve tasarrufları önce gayrimenkule ve diğer bütün alternatif alanlara yöneltti.

➔Alternatif alan arayan, kendini negatif faizden ve yüksek enflasyondan korumak isteyen para, güvensizlikten olsa gerek zoraki bir şekilde borsaya da geldi. Yerli yatırımcı sayısı yarım milyon artarak 2.8 milyona yükseldi.

Bu ortamın en fazla seçime kadar süreceğini tahmin ediyoruz. Çünkü sürdürülebilir değil ve maliyeti çok yüksek.

ŞİRKETLERDEN REKOR KAR

 ➔Borsada işlem gören şirketlerin durumu da iyi. Çünkü negatif faiz ortamından en çok reel şirketler yararlandı. Nitekim 1980 sonrasının en yüksek karlarını elde ettiler.

YA SEÇİMİ MUHALEFET KAZANIRSA

Peki borsa veya piyasa gözlüğüyle baktığımızda seçimi muhalefet kazanırsa ne olur?

➔Seçim iddiasına giren borsa için bu piyango olur. Çünkü normalleşme olur ve yabancılar geri döner diye değerlendirir piyasa.(haberturk/Abdurrahman Yıldırım)