Borsa İstanbul bilançolarla olumlu, yurt dışıyla olumsuz görüntü veriyor.

Borsa geçen haftanın son gününde gelen satışlara rağmen haftayı yüzde 1,2 değer kazanarak kapattı. Bilançoların olumlu katkısına rağmen, yurt dışında Fed kararı sonrası hakim olan negatif baskısı endekse satış getirdi. Yeni hafta için temkinli duruş dikkat çekiyor.

Piyasalar geçen hafta ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımı ile önce yukarı sonra sert düşüşle yönünü aşağı çevirdi. Faiz kararı sonrasında yapılan açıklamalar da yakından takip edildi. ABD borsalarında sert satışlar yaşandı, dolar değerlendi, altının ons fiyatı geriledi. ABD borsalarındaki düşüş Almanya ve diğer borsaları da olumsuz etkiledi. Bayram tatili ile iki gün işlem görülen borsada yurt dışına ayak uydurdu. 

Fed'in etkisi kısa sürdü

Geçen hafta yaşanan gelişmeler ilk aşamada olumlu fiyatlansa da etkileri çok kısa sürdü. Fed kararı sonrası yaşanan olumlu hava yerine düşük risk iştahına bıraktı.

ABD borsalarında sert satışlar, ABD 10 yıllık bono faiz oranında tekrar yükseliş ve yüzde 3.00 seviyesinin üzerine hareket, ABD dolarında ise değerlenme görüldü. Bu durum altının ons fiyatına ise düşüş olarak yansıdı ve tekrar 1.900 doların altına itti. ABD borsalarındaki düşüş başta Almanya olmak üzere diğer borsaları da olumsuz etkiledi. Sonuçta, piyasalar, Fed’in parasal sıkılaşma ve faiz artırım sürecine geri döndü. Ayrıca önümüzdeki döneme ilişkin ekonomideki yavaşlama ve stagflasyon beklentileri tekrar gündeme geldi. 

Dış piyasaların seyri ve gündemi iç piyasalara olumlu referans olacak bir görünüm vermiyor. Buna paralel haftanın son günü borsada düşüşler yaşanırken yeni hafta için piyasalarda temkinli seyrin sürmesi bekleniyor. 

Endekste beklenti ihtiyacı 

Piyasalar için beklentiler önemli. Bu yönde hemen her borsacının ezberinde olan “beklentiler alınır, gerçekler satılır” gibi bir de kabul gören bir söz var. Son dönemde yeni beklenti adına çok fazla bir şey konulmuş görülmüyor. Daha çok mevcut gündeme ilişkin bir fiyatlama söz konusu.

Borsaları taşıyan başlıca gelişmeler arasında ekonomideki büyüme ve buna bağlı olarak olumlu gelen bilançoları saymak mümkün. Küresel ekonomi ve Türkiye için bu aşamada mevcut büyüme verileri iyi. Bunu hem 2021 yıl sonu hem de kısmen 2022 yılının ilk çeyrek bilançolarında da görebiliyoruz. Ancak sıkı para politikaları ve özellikle Avrupa için yapılan stagflasyon ve resesyon tartışmaları önümüzdeki döneme ilişkin büyüme beklentilerini önemli ölçüde törpülüyor.

Önümüzdeki dönemde Borsaları besleyen likidite daha zayıf olacak gibi. Parasal sıkılaşma politikaları sürerse önümüzdeki dönemde faiz alternatif olarak borsalar için daha fazla ciddiyet kazanabilir.  Bu noktada borsalardaki çıkış hareketlerinin korunmasında yüksek enflasyona karşı getiri arayışının önemli bir yer tuttuğunu da bir not olarak eklemek yararlı olacak. Dış borsalar ve gerekse Borsa İstanbul’da sıklaşan kâr satışlarını olumlu fiyatlamaya konu olacak yeni beklenti ihtiyacına bağlamak yerinde olacak.

Borsalar kâr satışlarının etkisinde

ÇIKIŞ trend desteğinin altında işlem gören borsada yükseliş denemeleri satışla karşılaştı. İlk destekler 2.440 ve 2.400 seviyelerinde. 2.400 daha önemli görülürken sonraki destek noktaları 2.340 ve 2.300 seviyelerinde. Yukarı yönlü hareketlenmelerde ise ilk dirençler 2.490-2.510 ve 2.560 seviyelerinde bulunuyor. Endekste destek noktalarında tepki alım denemeleri görülse de direnç seviyelerinde kâr satışlarıyla karşılaşma olasılığı yüksek.

Kaynak : Zeynel Balcı / Hürriyet

Etiketler
Yorumlar