Borsa İstanbul ayın ilk işlem gününe yükselişle başlaması bekleniyor.

Asya ve ABD vadelileri bu sabah ekside olmasına rağmen BİST 100'de bilanço sezonu iyi gelen sonuçlarla yukarı yönlü hareketin açılış itibarıyla devam etmesi bekleniyor.

Küresel pay piyasalarında geçen hafta güçlenen risk iştahının etkisiyle pozitif bir seyir izlenmesinin ardından, yeni haftanın dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri öncesi temkinli başladığı görülüyor.

 

Yurt dışında hava bozuk 

Küresel piyasalarda Cuma günü, bilanço sonuçlarının, enflasyon ve resesyon endişelerini gölgelemesiyle AB ve ABD borsaları haftayı yükselişle kapattı. 

Bu sabah Çin’de kovid karantinaları nedeniyle resmi imalat PMI 49’a düşerken, Asya borsaları, çoğunlukla yükseliyor. Fed yetkilisi Neel Kashkari Fed’in enflasyonu düşürme kararlığını yinelerken, AB ve ABD vadeli endeks kontratları düşüyor. 

 

Yükselişin devamı bekleniyor

Küresel yavaşlama endişelerinin sürdüğü ortamda bugün ve hafta genelinde açıklanacak makro verilerin risk iştahı üzerinde belirleyici olması beklenebilir.  Borsa İstanbul tarafına bakıldığında, cuma günü iyi gelen ikinci çeyrek finansallarının net bir şekilde fiyatlandığını izledik. Endeks ağırlığı yüksek ve daha önce endeksin gerisinde kalan hisselerin yükselişte başı çekmesi uzmanlar tarafından yukarı yönlü hareketin devamı açısından önemli bir sinyal olarak değerlendiriliyor.

Bu kapsamda, yurtdışı piyasalardaki görüntüye karşın endeksin güne hafif artıda başlayabileceğin değerlendiriliyor. Gün içerisinde de alıcılı bir seyir beklerken, 2.615 yakın hedef olarak izlenebilir.

Yurt içinde, geçen hafta cuma günü yüzde 1,93 değer kazanan BIST 100 endeksi 2.592,38 puandan kapanırken, endeksin haftalık bazdaki yükselişi yüzde 3'ü buldu. Dolar/TL, geçen hafta yüzde 1 artışla 17,9142'den kapanmasının ardından yeni haftaya bankalararası piyasanın açılışında 17,9420'den başladı.

 

Yeni savaş riskleri 

Fed yetkililerinin resesyon ve gelecek dönem para politikası hakkında yapacağı değerlendirmelerin yakından takip edileceği yeni haftada BoE'nin faiz kararının yanı sıra yoğun veri gündeminin izlenecek. Ayrıca Rusya-Ukrayna, Çin-ABD ve Kosova-Sırbistan gerilimlerine yönelik haber akışları piyasaların yönü için kritik olması bekleniyor. 

 

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı imalat sanayi PMI

10.55 Almanya, temmuz ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı imalat sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı işsizlik oranı

16.45 ABD, temmuz ayı imalat sanayi PMI

17.00 ABD, temmuz ayı ISM imalat sanayi PMI

 


Kaynak : Anadolu Ajansı, Ziraat Yatırım, Burgan Yatırım 

Alış
Satış
Değişim 0.1899%
Son Değer 3020.2
En yüksek 3051.83
En düşük 2999.46
Haftalık Değişim 5.4447%
Aylık Değişim 16.5029%
Yıllık Değişim 62.5817%
Etiketler
Yorumlar