Borsa İstanbul, açığa satışta yukarı adımı kurulanın bugün de uygulamada olacağını duyurdu.

Borsa İstanbul, BIST-50 endeksinde yer alan paylara yönelik olarak açığa satış işlemlerinde bugün de yukarı adım kuralının uygulanmasına karar verdi.

Borsa İstanbul duyurdu. Açığa satışta yukarı adım kuralı bugünde uygulamada olacak. BİST'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 07/01/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 10/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.


Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.


Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Etiketler
Yorumlar