Borsa İstanbul 20 Aralık'tan itibaren uygulamaya başladığı tedbirin bugün de devrede olacağını duyurdu.

BIST 50 endeksinde yer alan paylara uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

17 Aralık 2021'de borsada yaşanan sert satışlarda BİST 100 endeksinde iki kez devre kesici uygulaması yapılmış ve endeks günü büyük kayıplarla kapatmıştı. 

Bu sert satışların devamına karşı önlem olarak 20 Aralık pazartesi günü uygulanmaya başlanan açığına satışta yukarı adımı kuralı 15. işlem gününde de devrede olacağı belirtildi. 

Borsa İstanbul'dan konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde: 

BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 20/12/2021 ile 06/01/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 07/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.


Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.


Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler
Yorumlar