BORSA İSTANBU BUGÜN NİÇİN YÜKSELDİ?

Borsa İstanbul, faiz artırım yorumlarını, şeyh yatırımlarını ve döviz düşüşünü olumlu yorumladı ve işlemlerini yüzde 2,2 ortalama yükselişle sürdürüyor... 

Borsa İstanbul son haftalarda "maşallah" dedirtiyor...

Endeks hemen her gün yeni bir yükseliş rekoru kırıyor. 

BİST 100 endeksinin bugünkü yüzde 2,5 seviyesindeki yükseliş nedeni ise şöyle yorumlanıyor. 

Küresel bankalar 2022 başında faiz artırımı bekliyor

Uluslararası kalkınma bankaları Türkiye'de önümüzdeki süreçte yüksek faiz artırımı beklentilerini açıkladılar... Yüksek döviz ve enflasyonun inatlaşmayla sürdürülemeyeceğini açıklayan bankalar; dövizdeki düşük faizin düşürülmesinin şart olduğunu belirtiyorlar. 

Uluslar arası kalkınma bankalarının raporları çok önemli... Çünkü son dönemde Türkiye içinde yaşanan baskı nedeniyle özgür rapor ve eleştiri yapılmakta zorlanıyor. Yurt dışından gelen raporlar ise genelde doğru çıkıyor. 

"Darbeci" denilen şeyh 20 milyar dolar veriyor

Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) fiili lideri Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed, Türkiye'de toprak satın almak için bugün ülkeye giriş yaptı. 

Daha önce 15 Temmuz darbesinin destekçi görülen şeyhten 20 milyar dolar para talep edilecek. 

Döviz düştü, BİST gelişmeleri olumlu yorumladı

Faiz artırım beklentileri ve darbe destekçisi diye eleştirilen BAE şeyhinden gelecek 20 milyar dolar döviz aşağı yönlü hareket oluşturdu. Dolar dünkü 13,35'lik yükselişlerden sonra bugün 12,40 seviyesine kadar indi. Euro ise dünkü 15,17'lik yükselişten sonra bugün 14 tl seviyesinde işlem yapıyor. 

Borsa İstanbul, faiz artırım yorumlarını, şeyh yatırımlarını ve döviz düşüşünü olumlu yorumladı ve işlemlerini yüzde 2,2 ortalama yükselişle sürdürüyor... 

Öğle saatlerinde oluşan 20 milyar tl'lik işlem hacmi ise önemli bulunuyor.