Bitcoin'de "tatlı rüyalar" bitiyor mu, "geçici düzeltme mi" yaşanıyor?

Bitcoin'in yılbaşına kadar yükselişini sürdüreceği, bu haftaki yüzde 10'luk düşüşün ise kar realizasyonu olduğu yorumlanıyor. 

Bitcoin bu hafta yatırımcısını üzmeye devam ediyor... Rekor yükselişlerden sonra düzeltmeler yaşanıyor. 

Bitcoin fiyatı geçen hafta kırdığı rekorun ardından yüzde 10.8'lik düşüşle 60 bin 500 dolarlık destek seviyesinin altını zorluyor.

Bitcoin'in yılbaşına kadar yükselişini sürdüreceği, bu haftaki yüzde 10'luk düşüşün ise kar realizasyonu olduğu yorumlanıyor. 

Son 24 saatte yüzde 8 değer kaybeden Bitcoin'in yanı sıra Ethereum, AVAX, Polkadot gibi coinlerde de sert düzeltmeler oldu.

Bitcoin'deki düşüş nedenleri, kar satışları ve ABD'nin bitcoin vergisi çıkarmak için hazırlık yapması gösteriliyor. Yine düşüşte  Çin'den gelen haberin de etkili olabileceği belirtiliyor. Coinglass verilerine göre 287,84 milyon dolar değerinde uzun pozisyon dört saat içerisinde tamamlandı. 

Analistler son 4 saatte 300 milyon dolara yakın uzun pozisyonun kapatıldığını belirtirken düşüşte Çin'in BTC madenciliğine yönelik ilave adımlarda kararlı olduğu mesajlarının da etkili olabileceğini açıklıyorlar. 

Bitcoin geçen hafta 69 bin dolarla tarihi zirvesini gördükten sonra salı sabahı itibarıyla gün içi işlemlerde yüzde 8'i aşan bir düzeltme yaparak 60 bin 588 dolara kadar geriledi. Ethereum da 4 bin 290 dolara kadar inerek 4 bin 878 dolarlık zirvesine göre yüzde 10.3 indi. 

Bitcoin fonlarına giriş ise, ABD SPK'sının bitcoin vadeli sözleşmelerine dayalı ETF'lere onay vermesinin ardından yaşanan 1.5 milyar dolarlık haftalık girişin ardından gerilemeye sürdürüyor. Dört haftadır gerileyen fon girişleri bu hafta 174 milyon dolara kadar geriledi. 

Bitcoin ve Ethereum'daki satış altcoin evreninin de eksiye çevirdi. Dün rekor kıran AVAX yüzde 8, Polkadot ise yüzde 10'un üzerinde düştü. Son 24 içerisinde altcoinler toplamda 100 milyar dolardan fazla değer kaybederken kripto para piyasası da yüzde 6.7 düşüşle 2.81 trilyon dolara düştü.