Bitcoin için yükseliş hangi seviyeden sonra başlayacak?

Bitcoin fiyat analizi...

Bitcoin öncülüğünde kripto piyasaları ABD Merkez Bankası (Fed) kararının ardından Powell'ın yaptığı konuşmalarla birlikte çıkışa geçti... 

Fed Başkanı Jerome Powell'ın yaptığı konuşmayla birlikte risk iştahının artmasına paralel olarak yükseldi. Gece saatlerinde yükselen lider kripto para sonraki saatlerde ise oynak seyretti.

Fed dün gerçekleştirdiği temmuz toplantısında politika faizlerini oybirliği ile 75 baz puan artırma kararı aldı ve faizleri yüzde 2,25-2,50 seviyesine yükseltti.


Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın dün geceki 75baz puanlık faiz artırımı ve Fed Başkanı Powell'ın konuşması sonrası yön bulmaya çalışırken, karar sonrasında Powel’ın yaptığı konuşma riskli varlıklar dahil tüm piyasaları artıya geçirdi.

Fed Başkanı Powell, dün düzenlenen basın toplantısında enflasyonu kontrol altına alma hedefinde kararlı olduğunun sinyalini verdi. Bir sonraki faiz artırımının boyutuna dair beklentilerini açıklayan Powell, ‘bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatmanın uygun olacağını' söyledi.

BITCOIN’DE YÜKSELİŞ BAŞLAR MI?
Piyasaların Powell’ın bu sözlerini ‘şahin duruşun yumuşayacağı yönünde bir sinyal’ olarak fiyatlamasıyla birlikte borsalar ve kripto piyasaları ralli yaptı.

Açıklama öncesi 21 bin 600 dolar olan Bitcoin, piyasanın Powell'ın sözlerini satın almasının ardından yükseldi. Bitcoin yüzde 10’un üzerinde primle 24 bin 200 seviyelerini görürken Ethereum ise yüzde 13 primle 1650 seviyelerini gördü.

Ancak sonrasında lider kripto para Bitcoin ABD büyüme verisi öncesinde 24 bin seviyesinin üzerinde fazla tutunamayarak 23 bin seviyelerine tekrar geriledi.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM
Bitcoin öğleden sonra günlük yüzde 8 primle 23 bin 100 dolar seviyesinde işlem görürken Ethereum yüzde 12 artışla 1630 dolar seviyelerinde işlem gördü.

Cardano ise yüzde 7,6 yükselişle 0,49 dolardan, solana ise günlük yüzde 10 yükselişle 40 dolardan işlem gördü. Dogecoin ise yüzde 7 yükselişle 0,06 dolardan alıcı buldu.

BITCOIN’DE DİKKAT EDİLECEK FİYATLAR! 

Bybit Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü konu ile ilgili yaptığı günlük değerlendirmede, “Fiyatların biraz daha oturması ve sindirilmesi bakımından piyasanın haftalık kapanışa ve bugünkü ABD büyüme ve yarınki PCE enflasyonu verilerini görmeye ihtiyacı var. Bitcoin'de 22 bin dolar ana desteğinin altına sarkma görülmediği sürece 24 bin 500-26 bin 500 ve 30 bin seviyelerine tepki bekliyoruz” sözlerine yer verdi.(SÖZCÜ)