BİTCOİN BARONLARI SATIŞ YAPTI; PİYASA TEPETAKLAK OLDU

Bitcoin'in düşüş nedenleri...

Bitcoin fiyatları akşamüstü tepetaklak oldu. 

42 bin dolara kadar düşen bitcoin ve yüzde 50 varan düşüşler gören alt coinler piyasayı salladı. 

Oysaki herşey güzel başlamıştı... El Salvador Bitcoin'i resmi para birimi ilan etmiş ve bugün uygulama başlamıştı. Bu nedenle de bitcoin fiyatları 52 bin dolara kadar yükselmişti. Galiba bitcoin yatırımı yapmış küresel coin baronları; El Salvador gelişmesinden sonra kar satışı yaptı ve fiyatları düşürdü. 

Peki şok yüzde 12'lik düşüşün başka sebepleri olabilir mi? Cointurk sitesi bu düşüşü şöyle yorumluyor: 

Kripto para yatırımcılarında özellikle son 52.000 testiyle her şeyin artık normale döndüğü psikolojisi oluştu. Güçlü bir boğa sezonuna girdiğimiz kanaatini paylaşan yatırımcılar her zaman olduğu gibi yine ters köşe yapıldı.

Bugün birçok uzman fiyatta yükseliş bekliyordu. Bitcoin günü ilan edilen 7 Eylül talepte maalesef beklenen patlamaya sebep olmadı. Aksine, hızlı gelişen düşüş hareketi birçok stop’u patlattı sayısız yatırımcı zararına satış yapmak zorunda kaldı.

Michael Poppe birkaç haftadır fiyatın 39.000 dolar seviyelerine kadar sarkabileceğini söylüyordu. Ancak o dahil kimse fiyatın dakikalar içinde bu kadar düşmesini beklemiyordu. Kripto para piyasalarından ciddi kazançlar elde eden büyük yatırımcıların tam olarak istediği de budur. Yatırımcıların hiç beklemediği bir anda piyasanın yönünü aniden terse çevirmek ve oluşan volaliteden daha fazla kazanç elde etmek.

Beklentiler o kadar büyük ve insanlar düşüş ihtimalinden o denli uzaklaştı ki, tüm şartlar böyle bir dump için hazır hale geldi. Elbette Delta varyantının piyasalara potansiyel etkileri, ABD faiz artış beklentisi gibi sebepler de bu düşüşün bir kısmını tetiklemiş olabilir.

Stoplar Patladı
Fiyatın bu denli hızlı düşmesinin diğer sebebi de budur. Balina diye tabir edebileceğimiz kurumsal fonlar, erken dönem Bitcoin (BTC) yatırımcıları fiyatı belli bir seviyeye kadar çekti. Buradan sonra ise küçük balıklar devreye girdi. Stop olarak belirlenen önemli destek seviyelerinin hepsi tek tek patladı, elbette bu stopların patlaması daha hacimli satışları doğurdu.

(BTC) fiyat mumu o kadar aşağıya indi ki neredeyse grafikteki hacim mumuyla birleşti. Özellikle marjin pozisyonlarda olan yatırımcıların ciddi kayıpları bulunuyor. Birçok kripto para yatırımcısı ana parasının tamamını kaybetti.

Sürekli olarak kripto para piyasalarının volatil yapısından ve risklerinden bahsediyoruz. Birçok tanınmış uzman bu konuya değiniyor. Ancak kripto yatırımı yapmaya bu yıl başlayan insanların önemli kısmı bu uyarıları önemsemiyor. Evet, onlar da artık kripto para piyasalarının volatil yapısıyla tanıştılar."