BİTCOİN AYI PİYASASINA MI GİRİYOR? KRİTİK TARİHLER HANGİLERİ

 1,5 ayda yüzde 80 artan Bitcoin’de Salı günü yaşanan çöküş genele yayıldı. Peki, sert rüzgarların estiği tüm piyasalarda yönü hangi gelişmeler belirleyecek? 

 

Salı günü Bitcoin’de oluşan hacimli düşüşler; yatırımcılara "yoksa ayı piyasalarına mı giriyoruz" sorusunu sordurttu? 

21 Temmuz’da 29.300 dolar seviyelerinden tırmanışa geçen Bitcoin, 7 Eylül Salı günü 52.920 dolara ulaştı.

Yaklaşık 1.5 ayda yüzde 80’e yakın değer kazanan Bitcoin bir anda 42.843 dolara indi. Bitcoin’de yaşanan gerileme diğer kripto paralarda da panik satışlara yol açtı. Yaşanan bu hızlı geri çekilme akıllara nisan ayı ortasında başlayan ve temmuz sonuna kadar süren düşüş trendini gündeme taşıdı. 

Yatırımcılar bir anda ‘yeni bir ayı piyasasına mı giriyoruz?’ sorusunu oluşturdu. 

KESKİN TARİHİ DÖNEMEÇLER GELİYOR 
Bitcoin’deki sert düşüşün ardından yeni bir düşüş trendine girildiğini söylemek için henüz erken. Ancak zorlu bir sürecin başladığı söylenebilir. Çünkü Türkiye’nin de üyesi olduğu Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kripto paralara yönelik yapacağı düzenlenmeler için geri sayım başladı. Ekim-kasım aylarında açıklanması beklenen bu düzenlemeler kripto paralar için kritik öneme sahip. Önümüzdeki günlerde bu düzenlemelere yönelik beklentilerin bir satış baskısı yaratması beklenmiyor. Hatta ekim-kasım aylarına kadar kripto paralarda yukarı yönlü hareketin hızlanarak süreceğini bekleyenlerin sayısı da oldukça fazla.

48 bin dolar kritik eşik 
Kısa vade için Bitcoin’in 48 bin dolar seviyesinin üzerine çıkıp çıkamayacağı önemli. Bu seviyenin üzerine kalıcı olarak çıkılamaması halinde 43 bin puan seviyeleri yeniden görülebilir.

Buranın altında ise bir diğer güçlü destek noktası 37 bin dolarda bulunuyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 48 binin üzerinde kalınması durumunda yükseliş 60-64 bin dolardaki direnç noktalarına kadar sürebilir. Daha yukarılarda ise 80 bin 100 bin dolar yeni hedefler. Bu noktada şu uyarıyı yapmakta yarar var. Kripto paralarda sert fiyat hareketleri yaşanabiliyor. Dolayısıyla toplam tasarruflarınızın küçük bölümüyle bu piyasalarda işlem yapmak gerekiyor.(DÜNYA)