BİST'e yurtdışında bir ayda 700 milyon doları kim gönderdi?

Bir ayda BİST'e gelen 700 milyon dolarlık yabancı girişinin aslında yabancı olmadığı Türk olduğu seslendiriliyor...

BİST yabancı payı sadece üç yıl içinde yüzde 65 seviyesinden yüzde 33'e düştü.

Yabancıların hızla kaçtığı Borsa İstanbul'da son iki ayda ise para girişleri oluyor. 

Bakan Nurettin Nebati'nin açıklamalarından sonra borsaya 696 milyon dolar yabancı para girdi. 

Yabancıdan Borsa'da bir ayda 700 milyon dolarlık net alım geldikten sonra; kim bu yabancılar sorusu ağırlık kazandı. 

Hükümet, borsanın güçlenmesini istiyor çünkü yatırımcı TL'de kalmış oluyor... Özellikle banka hisselerinden sonra hükümet kaynaklı BİST yükselişleri yorumlanmaya başladı. 

Borsa İstanbul'da "bıyıklı yabancı" girişleri yorumlanmaya başladı.

Bir sene önce BIST 100 endeksi 1474 puandayken şimdiyse 3400 seviyesini aştı. Bir senedir süren artış, yaz aylarında da devam etti.

BIST 100 endeksi, küresel piyasalarının resesyon ve enflasyon ikilemiyle negatif bir seyir izlediği ağustosta rekor üzerine rekor kırarak, yüzde 28’den fazla değer kazancıyla son 13 yılın en iyi aylık performansını sergiledi.

Son bir ayda yabancı yatırımcının girişi özellikle de bankacılık endeksinin, hükümetin önlemlerinin karlılığı düşüreceği endişelerine rağmen hızlı bir ralliye girmesini sağladı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere sadece 1-18 Ağustos arasında 13,6 milyar lira (750 milyon dolar) yabancı yatırım girdiğini söylemişti. Ancak bu rakam uzmanlar tarafından yalanlanmıştı çünkü teknik olarak çok büyük bir meblağ... 

Ekonomistler şüpheyle yaklaşıyor

Ekonomistler, bu kadar yüklü girişlerin normal ve kalıcı olmadığını söylüyor. Ekonomistler, hiçbir yerde bir bakanın borsayı önermediğini ve durumun şaibe oluşturduğunu söylüyor.

Nebati vatandaşı da yatırıma çağırmıştı


Nebati, iki hafta önce bir konuşmasında, döviz kuru ve diğer emtialarda dengeli bir seyir olduğunu ve bunların getirisinin yüzde 80’i geçmesi beklenen enflasyonun altında kaldığını söylemişti. Vatandaşlara şu an en çok getiriyi sağlayanın Borsa İstanbul olduğunu belirten Nebati, “Vatandaşlarımızın nereye kanalize olacağı çok açık” demişti.

Bakan, daha önceki bir konuşmasındaysa BIST 100 endeksindeki sıçramanın yabancı yatırımcıların hızlı girişinden faydalandığını belirtmişti.(patronlar dünyası)