BİST kar satışlarına mı geçer yoksa yükseliş sürer mi?

Tuncay Turşucu 14-18 Kasım işlem haftasında Borsa İstanbul endeksini yorumladı...

"Aralıksız süren yükselişin ardından gelen bu satış kısa vadeli bir kar realizasyonu süreci mi başlıyor sorusunu gündeme getirebilir.

Ancak genel olarak borsa endeksindeki olumlu seyrin devam edebileceğini düşünüyorum. Belki ivmesini azaltarak devam edebilir. Ancak orta vadede olumlu görüşümde değişiklik yok. Son gelişmeler ışığında Türk hisse senedi piyasalarında bazı risklerin ortaya çıktığını görüyoruz. Bu riskler borsa endeksinde trend değişimine neden olmayabilir, ancak yükselişin ivmesini ya da eğimini yavaşlatabilir.

Öncelikle 3Ç bilançoları tamamlandı. Alınan sonuçlarda kar rakamları artış gösteriyor bu iyi bir veri. Ancak 2Ç’ye gre maliyetlerde artış ve kar marjlarında düşüşler oluşmuş ve kendisini belirgin hale getirmiş durumda. En azından sanayi kanadında bu net bir şekilde hissediliyor. Bu durum, Borsa’da kendi dinamikleri içerisinde hisse ve sektör değişimlerini getirebilir. Bu durum endeksin seyrinde yavaşlamaya neden olabilir.

İkinci durum ise Bankaların mevduat faizlerini %30 seviyelerine kadar çıkarmış olması. Mevduat faizlerindeki yükselişin bir miktar daha yukarı devamı durumunda, bu durum Borsa’nın alternatifsizliğine gölge düşürebilir. Dolar bazında %70 yükselmiş Borsa endeksinde karının bir kısmını realize ederek, risksiz mevduata dönmek isteyenler oluşabilir.

Üçüncü durumda Borsa’nın alternatifsizliği ile ilgili. ABD piyasalarında düşüş trendinin sonlandığına yönelik sinyaller güçleniyor. Bu gelişme içeride yerli hisse fonlarından yabancı hisse fonlarına geçişi hızlandırabilir. Böyle bir gelişme BIST üzerinde baskıya neden olabilir. Alınan risklerin yönünde değişme olduğunu EURUSD paritesi ve Ons Altındaki hareketlerden de anlayabiliyoruz.

Her 3 durumda şimdilik Borsa’nın genel trendini bozacak seviyede değil. Ancak yukarı hareketin eğimini yumuşatabilir.  Borsa’da yatırımcıların güçlü gördüğü ve güvendiği Şirketlerde, sanayi sektöründeki daralmanın hissedilmediği sektörlerdeki yatırımcı iştahı devam edecekler. Havacılık, hizmet, perakende, enerji, petrokimya ve yatırımı ve hikâyesi olan şirketlere yönelik talebin Borsa endeksinde yataya giriş olsa bile devam etmesini bekliyorum.

BU HİSSELERE DİKKAT EDİN!

Borsa endeksinde 4600-4700 bölgesi halen teknik hedef konumunda bulunuyor. Cuma günü bir miktar zayıf bir kapanış olurken, kısa vadede 4428 desteğini izlemekte yarar var. Bu seviyenin altına düşüş gerçekleşirse kar satışları 4300 bölgesine doğru genişleyebilir. Ancak böyle bir geri çekilme olsa bile teknik olarak bir düzeltme hareketi olarak algılayacağız. Yukarıda ise 4552 direncinin açılması ile 4600-4700 hedefi gerçekleşebilir.

Önümüzdeki hafta CIMSA, ODAS, ISMEN, MAVI, JANTS, INDES hisselerinde hareketlilikler oluşmasını bekliyorum. Güçlü mali sonuçlar ve teknik olarak pozitif sinyaller bunun önemli nedenleri arasında bulunuyor." (Tuncay Turşucu) 

Piyasa Özeti
BIST 100 8.440,67 %-0.86
Dolar 27,566 %0.48
Euro 29,020 %0.85
Gram Altın 1.617,49 %0.34
Brent Petrol 88,360 %-2.60
Bitcoin 27.549,97 %0.00