BİST ile yeni tanışanlara uyarı: Sonunuz kripto mağdurları gibi olmasın

Uzmanlara göre BİST'te yeni girenler, manipülatörler tarafından kandırılabilir...

Uzmanlar Borsa İstanbul ile yeni tanışan yatırımcıları uyarıyor...

Uzmanlara göre borsada bazı hisseler üzerinde şüpheli alım satımlar oluyor ve yeni yatırımcıların finansal okur yazarlığı yeterli değil. 

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı tarihte ilk kez 3 milyonu geçti ve neredeyse her gün binlerce yeni hesap açılıyor.

Yüksek enflasyon ve yatay seyreden kurda KKM’den ve kayıp yaşatan kripto dünyasından çıkan yatırımcının da yeni adresi borsa oldu. Ancak ekonomistler şişen tabloya karşı temkinli ve uyarıyor: Kripto çılgınlığının olduğu dönemde nasıl her gün yüzde 10, 20, 30, 40 gidiyordu, şimdi benzer bir durum var borsada.

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı tarihte ilk kez 3 milyonu geçti ve neredeyse her gün binlerce yeni hesap açılıyor. Yüksek enflasyon ve yatay seyreden kurda KKM’den ve kayıp yaşatan kripto dünyasından çıkan yatırımcının da yeni adresi borsa oldu.

Ekonomist Şeref Oğuz Borsa İstanbul'a yeni girenlerin şok kaybedişlerinin engellenmesi için bir takım sorular sordu. İşte o sorular

İşte o sorular 

"Bizde borsa hep bir oyun alanı görüldü. Üç beş piyasa yapıcısının bir araya geldiği büyük getirilerle yatırımcıları avladığı, mağduriyetlerin yaşandığı bir alan. Herkes üzerine düşeni yapıyor mu? 

-SPK’ya soruyorum; halka arz olan şirketlerin denetimi tam yapıyor musun? 

-Maaşını çekip halka arzlara koşanlara soruyorum; şirketleri ölçüp biçerken hassas davranıyor musun?

-Şirketlere soruyorum; yatırımcı masalarınız çalışıyor mu?

-Firmalara soruyorum; yeni gelen yatırımcılar panikleyip size başvurduklarında cevap alıyor mu?

-Aracı kurumlar size soruyorum; yatırımcı alıyor, satıyor ve siz kazanıyorsunuz. Yatırımcıları eğiten, onlara bilgilenmelerini sağlayacak hizmet sunuyor musunuz?

-Yatırımcılar size soruyorum; satın aldığınız şirketin kasasında ne kadar para var? Borcu ne kadar biliyor musunuz? Sizi büyüten şirketlerin en ufak bir likidite krizinde başına neler gelebileceğini araştırıyor musunuz?

-Yüzde 10 aşıklarına soruyorum; borsada her gün %10 getiri peşinde koşan; %10 aşkına kapılanlara soruyorum: Ayrılıklar da aşka dair değil mi?

-Risk kavramını gözetmeyenlere soruyorum; yüksek kazanç, yüksek risk demektir. Yüksek kazanç peşinde koşarken yüklendiğiniz riski hesaba katıyor musunuz?

-Borsanın değerine inananlara soruyorum; sizce yatırımcı borsaya sürülürken, onların soyulmasına nasıl bakıyorsunuz?

-Keriz silkeleyenlere soruyorum; utanmıyor musunuz? Cezalandırılmadığınız ortada… Kişisel çıkarlarınız için ekonominin köküne kibrit suyu dökmekten hicap duyuyor musunuz?"

Derinliği az hisselere dikkat! 
Nasıl Bir Ekonomi’nin YouTube kanalında konuşan ekonomist Ağaoğlu, ”Borsa tarafında uyarıcı olmayı tercih eden taraftayım” diyerek durumu şöyle özetledi: “Kriptoda dayak yemiş olanlar kurtarabildikleri parayı borsaya koydular, ‘belki buradan para kazanırız’ diye. Onlar da en hızlı para kazanılabilecek, derinliği az, görece fiyatı kriptolara benzer şekilde oluşan hisselere yöneldiler.

'ALK COİNLER GİBİ ALT HİSSELERDE DE ÇOK HAREKET VAR'

Kripto çılgınlığının olduğu dönemde nasıl her gün yüzde 10, 20, 30, 40 gidiyordu, şimdi benzer bir durum var borsada. Borsada bir düzenleme var; bir günde yüzde 10’dan fazla çıkamadığı için ‘ertesi güne kadar bekleyin’ diyorlar, bir düşünün acaba sağlıklı bir iş mi yaptınız diye sınırlıyorlar. Kriptoda o sınır da yoktu alıp başını gidiyordu bir yerlere.

Buradaki durumu bayağı ben kriptoya benzetmeye başladım. Özellikle hisselerdeki altcoinlere benzer alt hisseler diyeyim, alternatif hisseler diyeyim, ana hisselerin dışında kalan hisselerde çok büyük bir hareket var.“

Piyasa Özeti
BIST 100 8.446,04 %-0.79
Dolar 27,568 %0.48
Euro 29,048 %0.95
Gram Altın 1.619,02 %0.44
Brent Petrol 89,820 %-0.99
Bitcoin 27.565,66 %0.00