BİST, Çarşamba ve Perşembe günü açıklanacak o kararları bekliyor

Bu hafta Merkez Bankası ve FED faiz kararlarını açıklayacaklar. Borsa İstanbul için en önemli iki gelişme bunlar.

19-22 Eylül işlem haftasında Borsa İstanbul'u ilgilendiren önemli gelişmeleri Tuncay Turşucu yazdı:

" Hafta içeride Hazine’nin Pazartesi ve Salı günleri toplam 4 ihalesi bulunuyor.

Perşembe günü TCMB faiz toplantısı var.

Beklentiler faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde bulunuyor. Ancak genel olarak bu toplantıda olmasa bile ilerleyen toplantılarda TCMB’nin faiz indirimlerini sürdürmesi yönünde beklentiler hakim. TCMB bu toplantısında politika faizleri ile kredi faizlerindeki makasa tekrar değinebilir. Faiz indirimi gelmesi durumunda ise piyasalar üzerinde fazla bir ekstre etki yaratması beklenmemeli.

Dışarıda ise haftanın en önemli gündemi Çarşamba günkü Fed toplantısı olacak. Beklentiler ağırlıklı olarak 75bps faiz artırımı geleceği ve Fed’in politika faizini %2.50’den %3.25 seviyesine çekeceği yönünde bulunuyor. Aynı saatte Fed ekonomik projeksiyonlarını yayınlayacak. O tarafta nokta tahminlerdeki gelişmeler, yıl sonu faiz seviyesi ve 2023 beklentileri etkili olacaktır.

Ayrıca Başkan Powell’ın mesajları da önemli olacak. 75bps faiz artırımının piyasalarda büyük ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Ancak mesajlar ve faiz artırımının bundan sonraki hızına yönelik beklentiler önemli olacak. Toplantıdan mevcut şahin beklentinin üzerine daha şahin bir görünüm olması durumunda piyasalarda baskı artabilir. Aksi durumda ise piyasalar toplantı sonrasında rahatlayabilir ve geçici bir süre tepki yapabilir.

Perşembe sabahı BoJ faiz kararı beklenirken, aynı gün TCMB ile aynı saatte BoE faiz kararı alınacak. İngiltere Merkez Bankasından 50bps faiz artırımı bekleniyor. Cuma günü ise Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri izlenecek" 

Piyasa Özeti
BIST 100 8.438,84 %-0.88
Dolar 27,567 %0.48
Euro 29,004 %0.80
Gram Altın 1.617,46 %0.34
Brent Petrol 88,390 %-2.57
Bitcoin 27.478,12 %0.00