BİST 100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapması bekleniyor.

Piyasalarda yükseliş devam ediyor. 14 Temmuz'da 2375 puandan başlayan yükseliş son günlerde ralliye dönmüş durumda. Endesin bugüne de alımlarla başlaması bekleniyor.

BİST100 endeksi ve piyasalarda Salı günü düşen risk iştahı dün yükseldi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'ı ziyareti sonrasında, Çin'in bu ziyeretten hoşnut olmaması ile endişeler artmıştı. Ancak korkulan olmadı. Pelosi'nin Tayvan ziyaretinden önemli bir haber akışı çıkmaması, Çin'in de ABD'ye karşı endişeleri artıracak açıklamalar yapmamış olması ile piyasalar dünü yükselişle tamamladı.

Yurt içi tarafta ise dün jeopolitik gerginliklerin yanı sıra gözler enflasyon verisindeydi. Yıllık enflasyon %79,6'ya yükselerek son 24 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti. Fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı ve tasarrufların azalması ile birlikte getiri arayışında Borsa'nın ön plana çıkması bilanço döneminin etkileri ile BİST100'ü destekleyen katalizörlerden olarak gözüküyor.

Kritik teknik seviyeleri aştıktan sonra oldukça kuvvetli bir momentum yakalayan Borsa İstanbul'da yukarı yönlü eğilim sürüyor. Tayvan gerilimi nedeniyle baskı altında kalan yurt dışı
piyasaların durgunluktan sıyrılması da varlık fiyatlarının ivme kazanmasına yardımcı olurken BIST-100 endeksi günü %1,4'lük değer kazanımıyla noktalamayı başardı.

Bu sabah, Asya borsaları Alibaba ve Çinli teknoloji şirketlerinin 2Ç22 bilanço sonuçları öncesi iyimserlikle yükseliyor. AB vadeli endeks kontratları yükselirken, ABD vadeli endeks kontratları rallinin devamının sorgulanmasıyla yatay negatif seyrediyor.

Borsa İstanbul'un da yeni güne pozitif başlaması bekleniyor. Teknik açıdan bakıldığında endeksin 2640 puanın üzerinde kaldıkça yukarıda ilk etapta 100 puanlık bir hareket alanına sahip olduğu belirtiliyor. 

Endekste yeni zirve arayışları sürerken, 2.750 ve 2.630 seviyeleri yakından takip edilecek.

Alış
Satış
Değişim 0.1899%
Son Değer 3020.2
En yüksek 3051.83
En düşük 2999.46
Haftalık Değişim 5.4447%
Aylık Değişim 16.5029%
Yıllık Değişim 62.5817%
Etiketler
Yorumlar