BİST 100 endeksi kısa haftanın ilk işlem gününe pozitif başlaması bekleniyor.

Fed kararını verdi, 22 yıl sonra en yüksek faiz artışıyla politika faizini yüzde 0,75 seviyesine çıkardı. Fed kararı ve Powell'ın açıklamaları piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Yurtdışı vadeli endekslerde bu sabah pozitif bir seyir izleniyor. Borsa İstanbul alımlarla tatilden dönüyor

Tatil öncesinde güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün ilk yarısında zayıf seyretti, ikinci yarısında ise yine tepki alımlarıyla günü %0.09 artışla 2,430 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 34.9 milyar TL olarak gerçekleşti.

ABD endeksleri günü %3 civarında yükselişle kapattı. Dolar endeksi 102.6, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %2.94 seviyesinden işlem görüyor. Petrol fiyatlarında ise AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını içeren yeni yaptırımlar teklifi yükselişe sebep oldu. Bugünkü OPEC toplantısı bu açıdan kritik olacaktır. Brent petrol 110 dolar seviyesinde dalgalanıyor. 

Fed karını olumlu tepki 

Dün Fed beklentilere paralel politika faizini 50 baz puan artırdı ve önümüzdeki birkaç toplantıda da benzer adımlar atacağının sinyalini verdi. Diğer yandan, Fed Başkanı Powell'ın komitenin 75 baz puan faiz artırımını aktif bir şekilde düşünmediğini belirtmesi, Fed'in çok fazla agresif olmayabileceğini algısı yaratırken, kısa vadeli belirsizliğin de kalkması ile piyasalarda rahatlama rallisi gözlendi.

Dün Dolar endeksi (DXY) %0,9 oranında değer kaybederken, S&P500 endeksi %3 prim yaptı. Bu sabah ise ABD vadelileri yatay. Asya tarafında, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %1 civarında yükseliş kaydediyor.

Borsa kısa haftaya pozitif başlıyor 

Fed sonrasında yaşanan fiyatlamalar ve yurtiçi bilanço sezonunda olumlu gelmeye devam eden ilk çeyrek finansalları ile birlikte BIST100 endeksi de güne %1 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

Bu sabah açıklanacak ve yıllık %67'lere çıkması beklenen nisan enflasyonu ile birlikte BIST100 endeksi son düşüşün yarısını geri almak isteyebilir ve 2.480 seviyesine kadar yükseliş kaydedebilir.

Bugün ayrıca içeride Nisan ayı enflasyonu takip edilecek. Piyasa katılımcıları yıllık enflasyonun %67.3 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

Etiketler
Yorumlar