BİST 100 endeksi için kar satışı uyarısı yapıldı.

Bu sabah Asya borsaları karışık bir seyir izlerken, ABD vadeli endeks kontratları yatay bir görünüm sergiliyor. Endeksin ise güne yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Yurtdışı borsalar perşembe günü ABD'de açıklanacak olan enflasyon verileri öncesinde olumlu seyir izliyor. Hem manşet hem de çekirdek enflasyonda düşüş beklenirken, verilerin benzer şekilde açıklanması risk iştahına katkı sağlayabilir.

 BIST 100 Endeksi haftalık bazda %9,6, aylık bazda %22 oranında yükselirken, zirve tazeleme eğilimine devam ediyor; yükselen trendde daha çok kendi dinamiklerine bağlı görünüm sergiliyor. 

Üçüncü çeyrek bilanço dönemi devam ederken, sonuçlara bağlı olarak hisse bazlı hareketlilik görülebilir. Önceki zirvesinin üzerine yönelen ve yeni rekor denemelerinde bulunan endekste güçlü görünüm korunuyor. 4412 olan tarihi zirve direnç olarak izlenebilir. 4338 destek seviyesinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görünüyor. 4230 desteğinin üzeri ise kısa vadeli görünüm olumlu; mevcut trade pozisyonları için izlenebilir. Ancak endekste yaşanan belirgin ve sert yükseliş düzeltme hareketi olmadan gerçekleşti. Bu durum da kâr satışlarının gelme olasılığını artırdı. Dolayısıyla da önümüzdeki dönemde ani ve sert gelebilecek olası kâr satışlarına karşı temkinli olunmalı görüşündeyiz.


 Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 604 seviyesine geri çekildi.

QnbFinansinvest 

 

Etiketler
Yorumlar