BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününe düşüşle başlaması bekleniyor.

Yurt dışında Fed kararı sonra sert yükselen endeksler kararı yeni anlamış olmalı yönünü aşağı döndü. Borsada da günün satıcılı başlaması bekleniyor. Dolar 14,88 lira ve gram altın 897 liradan fiyatlanıyor.

Bayram tatili sonrasındaki ilk işlem gününe alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde de gücünü korudu ancak gün sonunda gelen satışlarla günü %1.47 artışla 2,466 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 36.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

 

Yurtdışı vadeli endekslerde zayıf bir seyir izleniyor

Dün ABD borsalarında sert düşüş gözlendi. S&P500 endeksi %3,6, Nasdaq endeksi %5 değer kaybetti. Önceki gün Powell'ın açıklamalarının ardından güçlü bir yükseliş kaydeden ABD borsalarındaki sert geri dönüşe neden olan net bir haber gözlenmedi.

Genel olarak enflasyondaki yüksek seviyeler ve küresel ekonomilerde yavaşlama endişeleri piyasaları rahatsız ettiği söylenebilir. ABD borsalarını takiben Asya borsalarında da bu sabah satıcılı bir görüntü var. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %2,5 civarında düşüş kaydediyor. ABD ve Avrupa vadelileri de hafif satıcılı.

Borsada satış baskısı 

Dün 2.492 seviyesine kadar yükselen ancak küresel risk iştahındaki zayıflıktan etkilenen ve günü 2.466 seviyesinden tamamlayan BIST100 endeksinin de güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Enflasyondaki yüksek seviyeler ve iyi gelmeye devam eden finansallarla birlikte olası düşüşler şu aşamada sınırlı kalabilir. 

Uzmanlar göre uzun süredir yurtdışından pozitif ayrışan BIST100 endeksi bilanço dönemi boyunca bu eğilimini koruyabilir. Ancak yine de endeksin Mayıs ayı oynaklığından nasibini alması kaçınılmaz.

Orta-uzun vadede yüksek enflasyon sebebiyle hisse talebi beklenirken uzmanlar özellikle uyarıyor. Maliyet artışlarını fiyatlara yansıtabilen sektör ve şirketlerde pozisyonlar korunmayı. 

Etiketler
Yorumlar