Birleşik Metal dördü borsa şirketi olmak üzere 6 işyerinde grev kararı aldı.

Metal işçilerinin grev dalgası devam ediyor. MESS'in düşük zam dayatmasına karşı geçen hafta 4 işyerinde grev kararı aldığını duyuran Birleşik Metal-İş, 6 işyerinde daha grev kararı aldı.

Metal işçilerinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenin yüzde 21'lik teklifi reddedildi. Birleşik Metal-İş, 6 yeni işyerinde daha grev kararı aldı.

MESS grup sözleşmesinde patronların çağrısıyla yapılan görüşmede, MESS’in ilk 6 aylık zam teklifini yüzde 21 şeklinde yenilediğini belirten Birleşik Metal-İş, "Sosyal haklara ise daha önce sözleşmenin birinci yılı için verdiği yüzde 19,25 oranındaki artış teklifini yüzde 25’e yükseltti.

Grev kararı alınan şirketler şunlar oldu. Mersin’deki Çimsataş, İzmir’deki Totomak, Kocaeli’deki Kroman Çelik ve Sarkuysan’da (#SARKY) grev kararı alan Birleşik Metal-İş, 18 Ocak’ta uygulanmak üzere İstanbul’daki Anadolu Isuzu (#ASUZU), Gebze’deki Arpek Arkan Parça Alüminyum, Cengiz Makine, Kocaeli’deki Stow İzmit Üretim, Bilecik’teki Demisaş Döküm (#DMSAS) ve Bursa’daki Türk Prysmıan Kablo’da (#PRKAB) 

Açıklamada, “Grev uygulanacak işyerleri kademeli olarak artacaktır” dendi.

Türk Metal de grev kararı aldığını duyurdu ama üzerinden günler geçmesine rağmen uygulama tarihini açıklamadı. 

Etiketler
Yorumlar