Birko'da sular durulmuyor. Sendika ile Yönetim sert açıklamalarla birbirini suçluyor.

#BRKO hissesi şirket çalışanları ile yönetim arasındaki sert açıklamalar ve suç duyurularıyla düşüşte.

Dönem dönem sert fiyat hareketleriyle dikkat çeken Birko Birleşik Koyunlular Mensucat Ticaret Anonim Şirketi'nde (#BRKO) sendika ile yönetim arasında sert açıklamalar devam ediyor. 

6 ay önce yapılan genel kurulda, başkanlık koltuğuna oturan Mehmet Bedir ve İsmail Düz, çalışanlar tarafından, şirketi soymakla, rantla, halka açık Birko'nun içini boşaltmakla suçlandı. Geçtiğimiz hafta şirket önünde yapılan basın açıklaması sonrası çalışanlar greve başladı. 

Basın toplantısında önemli iddialar gündeme gelmişti. Öz-İplik İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Faik Apaydın; "Çocuğumla tehdit ediliyorum.. Niğdelilere vatan haini diyorlar.. BİRKO'yu ele geçirenler hırsızlık yapıyorlar. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) soruşturma açmalı. Toplam 115 işçiyle iş bırakıyoruz." ifadelerini kullanmıştı. 

Bu gelişmeler üzerine şirketin bugün yaptığı açıklama ile iddialar üzerine Apaydın hakkında suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı. 

"Öz İplik İş Sendikası Niğde Şubesi Başkanı Faik Apaydın'ın 29.12.2021 tarihinde şirketimiz ve yöneticileri hakkında medya kuruluşlarına yapmış olduğu mesnetsiz açıklamaları sebebiyle şirketimiz yatırımcılarına yanıltıcı bilgi vermek, söylenti çıkarmak, yorum yapmak ve şirketimiz hisselerinde manipülatif hareketlere sebebiyet vermek suç şüpheleri ile ilgili olarak Niğde Cumhuriyet Başsavcılığına , Sermaye Piyasası Kanunları ve ilgili diğer kanunlara muhalefetten şikayette bulunulmuştur.

Şirketimiz, spekülasyon ve yanıltıcı bilgiler ile kamuoyunu meşgul eden ve kanuna aykırı hal ve davranış içinde bulunan herkes ile ilgili yasal süreçlerin sonuna kadar takipçisi olacaktır. 

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunulur" 

Şirketin hisseleri bu gelişmenin ardından yılın ilk gününe yüzde 3,03 oranında ekside başladı. Borsa İstanbul Yakın İzleme Pazarı'nda, tek fiyat yöntemi ile işlem gören #BRKO hisseleri 0,96 kuruşta bulunuyor. 

Şirketin hisseleri ekim ayında 1,90 lirayı görmüş ve yıl içindeki dalgalı seyir sonrası bu seviyelere gerilemişti. Son olarak nisan ayında ser yükselişle dikkat çeken hissede başlayan düşüş aralık ayı boyunca yatay negatif bir seyir izledi. 

Uzun süredir bilançosunda zarar yazan şirketin son bilançosu da 9,3 milyon zararla kapandı. 0,62 defter değeri bulunan #BRKO'nun yüzde 99,85 hissesi dışarda bulunuyor. Fili dolaşımdaki payları yüzde 97,59 seviyesini temsil ediyor. 

 

Etiketler
Yorumlar