Bir gram altın bozdurmayın; yükseliş yeni başlıyor

Altın fiyatları için faiz artırımları engel olmayacak. Bir yılın sonunda ons fiyatları yüzde 30 seviyesinde yükselebilir.

FED faiz kararlarına rağmen altın ons fiyatlarının yükseleceği analiz edildi.

Goldman Sachs yayınladığı raporda altın fiyatları için son öngörülerini paylaştı. Bankanın 3, 6 ve 12 aylık altın fiyatı tahminleri ons başına sırasıyla 2 bin 100, 2 bin 300 ve 2 bin 500 dolar oldu.

ABD merkezli Goldman Sachs, 1800 dolar seviyelerinde bulunan ons altının 12 ay sonra 2 bin 500 dolar seviyelerine tırmanabileceğini belirtti.

Goldman, Fed’in faiz artışları nedeniyle altındaki yükselişin yavaşlayacağını  belirtse de sonunda 2500 dolar tahminine ulaşacağı görüşünde ısrarcı.

TOPARLANMA BEKLİYORLAR
Goldman ekonomistleri, yaz boyunca ABD’nin büyümesini azaltabilecek, durgunluk risklerini  ve altın yatırım talebini artırabilecek 75 baz puanlık bir artış daha beklediklerini belirtti.


Analistler, “İkinci yarısında gelişen piyasaların altın talebinde bir toparlanma bekliyoruz. Büyük bir likidite şoku olmaması durumunda, mevcut altın fiyatındaki zayıflığı iyi bir giriş noktası olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Raporda ayrıca “2023'ün ikinci yarısında küresel merkez bankası talebinin hâlâ yıllık 750 tonluk rekor bir orana ulaşmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.