Bilanço rüzgarı endeksi taşımaya devam ediyor

Borsada yükseliş rekor serisiyle devam ederken, Uzmanlar kar satışları konusunda uyarıyor.

Güçlü ABD istihdam verilerinin daha agresif bir Fed görme ihtimalimizi artırmış olmasına karşın bardağın dolu tarafına odaklanarak resesyon endişelerinden uzaklaşan piyasalar haftaya oldukça kuvvetli bir başlangıç yaptı.

Bugün yurt içinde ve yurt dışında varlık fiyatlarına yön verebilecek önemde bir gündem maddesi bulunmuyor. Bu kapsamda yarın açıklanacak ABD TÜFE rakamı öncesinde iyimserliğin korunma ihtimalini yüksek. Verinin piyasa beklentisine paralel olarak gerilemesi ve Fed'in Eylül ayında daha ılımlı bir faiz artırımı yapabileceğine yönelik beklentilerin ağırlık
kazanması durumunda halihazırda kuvvetli seyreden risk iştahının daha fazla güç kazanması bekleniyor. 

Dolar 18 TL sınırında

Sakin bir performans ile haftaya başlayan USD/TL 17,90-18,00 bandında seyretmeye devam ediyor. Piyasalara yön verebilecek önemde bir gündem maddesinin olmadığını düşünülürse kurda bant hareketinin devamı beklenebilir


Bilanço rüzgarıyla endeks rekor tazelemeye devam ediyor 

İçeride görece yüksek küresel risk iştahı, emtia fiyatlarındaki gerileme ve Rusya'dan Türkiye'ye olan kaynak akışının etkisiyle Türkiye'nin 5 yıllık CDS göstergesi düşüş eğilimini sürdürürken, borçlanma maliyetleri de gerilemeye devam ediyor.

Bilanço rüzgarını da arkasına alan BİST pozitif ayrışmasını devam ettirirken, endeks TL bazında zirvesini yenilemeyi sürdürüyor.

Haftaya oldukça güçlü bir başlangıç yapan endeks dün 2800 puanın da üzerini test etmeye başladı. Uzmanlar bu noktada hisse senetlerinin kısa vadeli görünümünü oldukça pozitif buluyor. Yarın açıklanacak ABD TÜFE rakamının risk iştahını zedelememesi durumunda endeksin 2850 puanın üzerine yeni atak yapması beklenebilir. 

Hisse rotasyonlarına dikkat!

Yurt içinde finansal dönemin etkileri ile birlikte hisse bazlı hareketler meydana gelebilir. Uzmanlar mevcut momentum ve istek dikkate alındığında 2685 seviyesini kısa vadeli stop-loss olarak takip ederek endeksi yukarı yönlü izlemenin gerektiğini belirtiyor.

Bugün konsolide olmayan finansalların son açıklanma tarihi olmakla birlikte bilanço döneminin etkileri ile endekste yeni zirveler görülebilir. Ortalamalardan hızlı uzaklaşmış olmamız ve bilanço döneminin (özellikle bankalar tarafında) sonuna yaklaşıyor olmamız nedeniyle olası kar satışlarına ve hisse rotasyonlarına karşı temkinli olunması gerektiğinin altı çiziliyor.

 ÜNLÜ Menkul, Alnus Yatırım, İnfo Yatırım

Etiketler
Yorumlar