BENZİN ve MAZOTA ZAM GELDİ AMA YENİ ZAMLAR YİNE YOLDA

Yakıt fiyatlarına zam yine yeniden zam geldi...

Zamlarda dur durak yok. Zamlar yağmur oldu sağnak sağnak yağıyor... 

Çok değil geçen hafta lpg'ye zam yapılmıştı. Bugün ise benzin ve motorine zam geldi. 

Ama bitmedi: 18 Ekim Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece motorine yani dizele 23 kuruş daha zam yapma kararı alındı.

Ama daha tehlikelisi şu: eşel mobil sistemine göre yapılan zamlar aynı oranda pompa fiyatına yansımıyordu. Son dönemde üst üste zam yapılınca eşel mobil fiyat sistemi çöktü. Yeni bir düzenleme yapılmaz ise akaryakıt zamları birebir tüketiciye aktarılacak... 

ZAMLAR ÜST ÜSTE GELİYOR

Motorinin litre fiyatına 41 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 14 kuruş zam geldi. Bu zamlar pompa fiyatına yansıyacak. Benzinde ayrıca gelen 23 kuruşluk fiyat artışı ise ÖTV'den karşılandı ve bu 23 kuruşluk artış pompa fiyatına yansımadı. Böylece benzinde, motorinde olduğu gibi ÖTV sıfırlandı

Böylece benzinde de motorinde olduğu gibi ÖTV sıfırlanmış oldu. Bundan sonra her türlü fiyat artışı pompa fiyatına zam olarak yansıyacak.

Son zammın ardından motorinin litre fiyatı İstanbul’da 7.53’ten 7.94 liraya, Ankara’da 7.61’den 8.02 liraya, İzmir’de 7.62’den 8.03 liraya yükselecek. Fiyatlar yerler ve şirketler arasında farklılıklar gösteriyor.

Benzinin litre fiyatı da İstanbul’da 7.78’den 7.95’e, Ankara’da 7.84’ten 8.01’e, İzmir’de 7.85’ten 8.02 liraya yükselecek.