BDDK'nın aldığı yeni kararlar özellikle GYO ve Banka hisseleri için negatif etki oluşturabilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut ve swap düzenlemesine gitti.

BDDK finansal istikrarı güçlendirmek amacıyla yeni önlemler açıkladı. İlk olarak, konut satışlarında konut değerine ve sıfır veya ikinci el olmasına göre değişen kredi limitleri açıklandı.

Buna göre, azami kredi oranı, değeri 2 milyon TL’nin altında olan sıfır konutlar için konut değerinin %80-%90’ı (enerji sınıfına göre), değeri 2 milyon ile 5 milyon TL  aralığında olan sıfır konutlar için konut değerinin %60-%70’i olarak belirlendi.

İkinci el satışlarda ise, bu oranlar değeri 500 bin TL’nin altında olanlar için %90, 500 bin TL-2 milyon TL aralığında olanlar için %60-%70 ve 2 milyon ile 5 milyon TL aralığında olanlar için %40-%50 olarak belirlendi.

Değeri 5 milyon ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için ilk el satışlarda maksimum kredi tutarı 3 milyon ile 3,5 milyon TL, ikinci el satışlarda da 2 milyon  ile 2,5 milyon TL olarak belirlendi.

Bunların yanında, değeri 10 milyon TL üzerinde olan konutlar için kredi kullandırılmayacağı açıklandı.

Yatırım Finansman uzmanları açıklanan limitlerle konut fiyatlarında stabilizasyon ve bunun GYO’lar için negatif etki oluşturacağını düşünüyor.

İkinci olarak ise, BDDK yurtdışı yerleşiklerle türev işlemler yapan yurtiçi yerleşiklere (bankalar ve finansal kuruluşlar hariç) TL ve YP cinsinden kullandırılan kredilerde risk ağırlığını %500 olarak açıkladı. Bu kararın yurtdışı türev işlemleri kısıtlayarak Liralaşma stratejisine destek amacıyla açıklandığını düşünürken görünüm açısından regülasyon riskine işaret ettiği için bankalar için negatif olarak yorumluyoruz.

Yatırım Finansman 

Etiketler
Yorumlar