BDDK, ŞİRKETLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ KREDİ KARARINI PAYLAŞTI

BDDK, 500 milyon lira ve üzerinde sektörde kredisi olan şirketlerin yeni kredi kullanabilmesi amacıyla getirilen derecelendirme zorunluluğunda değişiklik yaptı. Konuya yönelik karar, BDDK’nin resmi internet sitesinde yayımlandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre 500 milyon lira ve üzerinde sektörde kredisi olan şirketlerin yeni kredi kullanabilmesi amacıyla getirilen derecelendirme zorunluluğunda değişiklik gerçekleştirdi. Söz konusu kararla birlikte döviz kurundaki hızlı artış ya da diğer sebeplerle kredi derecelendirme zorunluluğu dahilinde olan fakat sözleşme imzalama olanağı edinemeyen şirketlere, kredi tahsisinin kesintiye uğramaması için bağlı oldukları 2021 sonuna dek bir derecelendirme şirketiyle sözleşme imzalama gerekliliği uygulanmayacak. BDDK’nin yaptığı açıklamada söz konusu kararla birlikte belirtilen gerekliliğe tabi şirketler için 2022’de kredi tahsisini sürdürme olanağının getirilmesinin sağlandığı ifade edildi.

BDDK’den konuya yönelik yapılan açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Derecelendirme notu alma zorunluluğu kapsamındaki şirketlerin hangi tarihte bu kapsama girdiğine bakılmaksızın, kredi başvurularında kredi kullanım onayı için yetkili bir derecelendirme kuruluşundan alınmış geçerli bir derecelendirme notunun veya yetkili bir derecelendirme kuruluşundan derecelendirme sürecinin başlatıldığına dair tevsik edici bir belgenin kredi başvurusu yapılan bankaya ibraz edilmesi yeterli olacak."

Etiketler
Piyasa Özeti
BIST 100 8.437,68 %1.23
Dolar 27,438 %0.20
Euro 29,018 %0.03
Gram Altın 1.625,34 %-0.14
Brent Petrol 92,640 %0.66
Bitcoin 28.336,38 %0.00