BBVA gönüllü pay alım teklifi dün tamamlandı. BBVA'nın bankadaki payı yüzde 85,97 oldu.

İspanyol BBVA'nın, Garanti BBVA paylarına ilişkin pay alım teklifi tamamlandı. Hisse son günde yüzde 4,54 prime günü tamamladı.

Türk bankacılık tarihinde görülen en büyük hisse alımı dün (18 Mayıs 2022) tamamlandı. Gönüllü pay alım teklifi bittikten sonra Garanti BBVA tarafından KAP'a yapılan açıklamada yer alan bilgililere göre İspanyol bankanın Garantideki payı yüzde 85,97'ye yükseldiği duyuruldu. 

İspanyol BBVA daha önce Garanti'nin daha önce yüzde 50'sine sahip bulunuyordu.  

Gönüllü pay alım teklifinin tamamlandığına ilişkin yapılan KAP açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: 

“Gönüllü Pay Alım Teklifi sürecinde BBVA, nominal değeri toplam 1.517.195.890,189 Türk Lirası olan ve Garanti BBVA'nın toplam sermayesinin %36,12'ne tekabül eden Garanti BBVA payını satın almıştır. Söz konusu paylar için BBVA tarafından ödenen toplam tutar 22.757.938.352,85 Türk Lirası'dır. Gönüllü Pay Alım Teklifi sonucunda, işbu açıklama tarihi itibariyle, BBVA'nın Garanti BBVA'daki pay sahipliği oranı %85,97'ye ulaşmıştır.”

Garanti'de hisse alım sürecinin tamamlanmasından önce şirket hisselerine yönelik yapılan değerlendirmelerde hisselerde bir gevşeme dönemi başlayacağı belirtiliyordu. Bu nedenle bir çok kurum #GARAN'ı model portföyünden çıkarırken hisseler dünü yüzde 4,57 primle tamamladı. 

Etiketler
Yorumlar