BBVA, Garanti'de mülkiyetinde olmayan payları almak için teklifte bulundu.

BBVA'dan bugün sürpriz bir adım geldi. BBVA Yönetimi, Garanti'nin BBVA mülkiyetinde bulunmayan yüzde 50,15 paylarına denk gelen paylar için gönüllü pay alım teklifi yaptı.

Türk bankacılık sektörü bugün ilginç bir haberle güne uyandı. BBVA'dan eşi görülmemiş teklif geldi. BBVA, Garanti’de kendisine ait olmayan hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. 

BBVA, kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirledi. Gönüllü pay alıma konu olan tüm payların satın alınması durumunda BBVA tarafından 25,7 milyar TL, (yaklaşık 2,25 milyar euro) ödeme yapılacak.

Pay alım teklif fiyatı 12 Kasım 2021’de borsada oluşan fiyatından yüzde 15 primli olarak belirlendi.

Haberin KAP'a bildirilmesiyle #GARAN hisselerinde büyük hareketlilik yaşandı. Hisse güne yüzde 9,92 yükselişle 11,63 liradan başladı. Hissedeki hareketlilik diğer banka hisselerine de sıçradı. #AKBNK yüzde 7, #YKBNK yüzde 6 #ISCTR yüzde 6 olmak üzere banka hisseleri ortalama yüzde 6 oranında yükselişle işlemlere devam ediyor. 

Borsada BİST 100 endeksinde de bankacılık endeksinde yüzde 7'i aşan yükselişin etkisiyle yüzde 2'yi aşan yükseliş takip ediliyor. 

Etiketler
Yorumlar