Batık kredi oranı en fazla artan sektörler belli oldu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre batık kredi artışı yüzde 6 oldu.

Kurlardaki sert yükseliş bir çok şirkette zorluklara neden olurken ayakta kalmak üzere alınan kredilerde patlak verdi. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre batık kredi oranı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 6 artışla 159 milyar 943 milyon lira oldu. 

BDDK verilerine göre, Kasım 2021’de bankaların sektörlere kullandırdığı toplam nakdi kredi miktarı 4 trilyon 944 milyar lira oldu. 

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, yakın izlemedeki krediler 450 milyar liraya yükselirken bu kredilerin bir bölümünün gelecek 3-4 ayda donuk alacağa dönüşeceği ve bu miktarın 200 milyar liraya doğru gideceğine dikkat çekiliyor.

Bankalardan kullandığı krediyi en fazla batıran sektörler arasında inşaat, imalat sanayi sektörünü sollayarak zirveye oturdu. Kasım 2021 döneminde inşaat sektöründe batık kredi oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20.6 artışla 30 milyar 290 milyon TL’ye yükseldi.

Toptan ve perakende ticaret, motorlu araçlar servis hizmeti sektöründe takipteki kredi miktarı 23 milyar 774 milyon lira oldu.

2020 Kasım döneminde imalat sanayisinde takipteki kredi miktarı 27 milyar 832 milyon lirayken geçen yılın aynı döneminde bu miktar 23 milyar 417 milyon liraya indi. Bu rakamla imalat sanayisi en fazla takipteki kredi miktarı olan sektörler arasında üçüncü oldu.

Turizm sektöründe son bir yılda batık kredi miktarı 785 milyon liralık artışla 8 milyar 262 milyon liraya yükseldi. 

Etiketler
Yorumlar