Banka hisselerindeki yükseliş borsayı sırtalarken, yükselişin nedeni için önemli bir iddia gündeme geldi

Borsa İstanbul bankalarla rekor kırıyor. Endeks uçarken kamu bankaları yükselişe öncülük ediyor. Bir fon yöneticisine göre bu hareket "Paranın dövizden borsaya akması için" gerçekleşiyor.

Borsada herkesin akılında iki soru var. İlki yükseliş nereye kadar devam eder? İkincisi ise banka hisseleri neden bu kadar hızlı yükseldi. 

Piyasa bu soruların cevabını ararken Paramedya'da yer alan haberde bir fon yöneticisinin iddiasına göre “Bu operasyon tamamen paranın dövizden borsaya yönlendirme amacı taşıyor”

Borsaya bir süredir yabancı alımlarının geldiğini de dikkat çeken fon yöneticisi,” bunların bir çoğunun arkasında yine Türklerin sermayesi var.  Ne kadarı gerçek yabancı ayrıt etmek çok zor” diye konuştu.

Şu anda borsayı tamamen kamu banka hisselerinin yönlendirdiğini de belirten fon yöneticisi bunun nedenini şöyle açıkladı:

“Borsadaki tüm bankaların hareketine baktığınızda 3-4 bankada yoğunlaştığını görüyorsunuz. Bunun üçünün tek ortak noktası bilançoları değil takas durumu.

Yani Garanti Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hisselerinin takası incelendiğinde neden hareketin bu hisselerde yoğunlaştığını görürsünüz.  Garanti Gankası takası ağırlıklı olarak BBVA’nın geri alımı ile toplu. Yine her iki kamu bankası ise son 2 yıldır kendi fonlarında ve iştiraklerine aldırılmış.


Vakıfbank’ın takasının yüzde 90’ı bu fon ve kurumların elinde. 5 milyar lot hisse senedinin sadece 260 milyon lotu dolaşımda. Yine Halkbank da öyle.

Takasına baktığınız zaman 4 milyar lot hissenin 270 milyon lotunun diğer alıcılarda olduğunu görüyorsunuz. Bu hisseleri tavan yaptırmak son derece kolay!

Hele bir de kamuların satışı olmadığı zaman doğal olarak bu hisseler kolayca yukarı çekiliyor ve hareketin genele yayılmasını sağlıyorlar.”

Etiketler
Yorumlar
Halk
Siz zannedin
Fırat işleyen
Bende böyle tahmim ediyordum hocam