Banka hisseleri nereye kadar yükselebilir?

Banka hisseleri yeni haftada da yükselişlerini sürdürüyor...

Borsa uzmanı Tuncay Turşucu, son haftalarda çok yükselen banka hisselerini yorumladı.


"Her zamanki gibi temel verilerle yola çıkalım.

Bankaların pd/dd oranları son bir yıldır 0.30-0.40x seviyelerinde bulunuyordu. Son yükselişle birlikte bu oranlar 0.80 ile 1.10x seviyelerine gelmiş durumda. Mesela VAKBN 0.40x seviyesinden 1.14x pd/dd oranına ulaştı.

ISCTR 1x çarpan seviyesinde bulunuyor.

GARAN keza neredeyse 1x seviyesinde pd/dd oranı ile işlem görmekte. Son 10 yıllık verilere bakıldığında büyük özel bankalarda 1.30-1.50x gibi pd/dd ile fiyatlamalara ulaşabiliyoruz.

Kamu bankalarında mesela VAKBN’de mevcut pd/dd çarpanının tarihsel seviyelere oldukça yakın olduğu görülüyor.

HALKB ise 1x seviyesini geçti.

Diğer özel bankalarda da ayın görünüm mevcut. Genel olarak 2014-2015 çarpanlarına yaklaşmış veya gelmiş görünüyorlar. Ama 2011-2012 gibi risk iştahının yüksek olduğu zamanlardaki çarpanlarına halen uzaktalar. Ancak genel olarak özel bankalarda hala %20 ile %40 gibi geniş bir aralıkta yükseliş potansiyeli olduğu söylenebilir.

Kamu bankalarında bu yorumu yapmak zor. Daha fazla fiyatlanmış görünüyorlar. Mevcut pd/dd çarpanlarının 0.30-0.40 aralığından bu seviyelere geldiğini hatırlamakta fayda var. Çarpanlar nedeyse 3 kat yükseldi.

Son fiyatlamalar hem agresif olurken hem de aşırıya kaçmış olabilir. Teknik olarak zaten çok dik bir yükseliş var ve normal şartlarda mevcut grafikler almaktan daha çok satmayı teşvik etmekte. Bundan belki bir iki ay öncesinde portföyler içerisindeki banka oranları yüksek olabilirdi ancak son gelinen noktada oldukça sınırlı tutmakta fayda var."