Bakan Vedat Bilgi 3600 ek gösterge düzenlemesinin önümüzdeki 6 ayda meclise geleceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı programda milyonları heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. 3600 ek gösterge sözleşmeli personelin kadroya alınması konusunda tarih verdi.

2018 genel seçimleri sırasında söz verilen ve yeni seçim tarihi yaklaşırken yeniden hatırlanan 3600 ek gösterge düzenlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den yeni açıklama geldi. 

Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesinin 2022’nin ilk 6 ayında Meclis’e intikal ettirileceğini belirterek, “Meclisteki süre birlikte değerlendirildiği zaman yılın sonuna kalmadan biteceğini düşünüyorum.” dedi.

Bakanlık olarak çalışmalarını tamamladıklarını belirten Bilgin, şöyle devam etti:“ Şimdiki aşama, sendikalarımız, onlar bizim sosyal ortağımız, onlarla birlikte müzakere edeceğiz, onlarla birlikte değerlendireceğiz. Üçüncü aşama, kamunun diğer kuruluşlarıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı onlarla birlikte müzakere edeceğiz. Tahmin ederim bu süreçler bittikten sonra Meclise 2022’nin ilk 6 ayında, en geç mayıs-haziran ayında Meclisimize intikal ettiririz ama bu yıl içerisinde bitecek. Meclise intikal ettirdiğimiz süre ile Meclisteki süre birlikte değerlendirildiği zaman yılın sonuna kalmadan biteceğini düşünüyorum.”

Kamudaki sözleşmeli personelin durumu

Bilgin, kamudaki sözleşmeli personelin durumuna ilişkin ise, “Biz, bu sözleşmelileri de kadrolu haklara sahip çalışanlarla benzer haklara sahip hale getireceğiz ama onu gönüllülük esasına bağlayacağız. Biliyorsunuz çok sayıda sözleşmeli statüsü var. Orası biraz karışık. Onu sadeleştireceğiz. İsteyenleri, kadro haklarına sahip kılacak şekilde bir çalışma yapıyoruz. Onu da sosyal ortaklarımızla birlikte kararlaştıracağız. O da kesinlikle bu yılın içerisinde biter.” açıklamasını yaptı.

AGİ ile ilgili merak edilenler

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ile ilgili konuya da açıklık getiren Bilgin, şunları kaydetti:

“Basit şekilde açıklarsak, sizden vergi alınıyor, devlet diyor ki ‘O asgari geçim için gerekli olan geliriniz olması lazım. Ben o vergiyi iade ediyorum.’ Şimdi biz, o asgari geçim seviyesinin üstünde olan asgari ücret seviyesini vergi dışı bıraktığımız için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Vergi almadığımız için bir geçim indirimi adı altında vergi iade etmiyoruz. Dolayısıyla bütün çalışanlar için kaldırıldı. Orada çalışanın, işçinin bir kaybı yok.”

 

Etiketler
Yorumlar