BAE Prensi Türkiye'ye geliyor

İlişkilerin kriz seviyesinde olduğu Birleşik Arap Emirliklerinden bugün önemli bir misafir geliyor. Prens Muhammed bin Zaid Al Nahyan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara'da olacak.

Döviz kurunun gündemde olduğu bir günde körfez ülkesi BAE prensi Türkiye'ye geliyor. 9 yıl sonra gerçekleşen bu ilk ziyaret ikili ilişkilerin daha öngörülebilir bir seviyeye çekmesi bekleniyor. 

İki ülke arasından 'yeni dönemin başlangıcı' olarak görülen ziyaret, aynı zamanda Al Nahyan ve Erdoğan’ın Şubat 2012’den sonraki ilk yüz yüze görüşmesi olması açısından da önem taşıyor.

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uzun aradan sonra başlayan diplomasi trafiğinin ardından bugün de Veliaht Prens Muhammed bin Zayed Al Nahyan Ankara ziyareti gerçekleştirecek.

Ziyarette, ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel konuların yanı sıra ticari ve ekonomik iş birliği masadaki en önemli konu başlığı olacak. İki ülke arasında ilişkileri geliştiren ilk adım İran üzerinden ticaret yolunun açılması olmuştu.

Bin Nahyan’ın çantasında özellikle iki ülke arasında açılması planlanan yeni ticaret koridoruyla birlikte BAE’li şirketlerin Türkiye’de yapmak istedikleri yatırımların masada olması bekleniyor.

 

Etiketler
Yorumlar