AYNES GIDA'NIN SATIŞINDA İŞLER KARIŞTI, ŞİRKETİN KURUCUSU HAREKETE GEÇTİ

AYNES Gıda grubunun çok düşük fiyatla satılacağı iddiasıyla şirketin kurucusu harekete geçti.

12 Ekim’de TMSF tarafından 667 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkarılacak Denizli’deki süt ürünleri tesisi Aynes’in büyük ortağı Nevzat Serin, ihale şartnamesini alan firmalara noter üzerinden ihtarname gönderdi.

Serin, ihtarnamede “Şirket kelepir fiyata satılıyor. Satışın iptaline karşı dava açacağım” dedi.

Denizli'de sahiplerinin FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olmaktan yargılandığı, TMSF tarafından el konulan süt ve süt ürünleri üretim tesisi Aynes Gıda yarın (12 Ekim) satışa çıkarılacak. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile TMSF'ye devri yapılan dev üretim tesisi için 667 milyon lira muhammen bedel belirlendi.

İhale öncesi firmanın büyük ortağı Nevzat Serin'in, Ankara 47'nci noteri aracılığı ile ihale şartnamesini alan 5 firmaya ihtarname gönderdiği ortaya çıktı. İhaleden 4 gün önce çekilen ihtarnamede Serin, şirketin kelepir fiyata satıldığını, satışın iptaline ilişkin karşı dava açacağını belirtti.

Serin, ihtarnamede şirketle ilgili kovuşturmanın sürdüğünü, atanan bilirkişinin şirketin FETÖ ile ilgili bağlantı tespit etmediğini ileri sürerek, kayyımlık kararına karşı Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını kaydetti. Ayrıca İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde satış kararının iptaline ilişkin dava açıldığını belirtti. TMSF'nin üçüncü bir kişiye üzerinde henüz karar çıkmamış olan bir şirketi satmaya çalıştığını savunan Serin, iptal kararı çıkması durumunda alıcının ciddi zarar edeceği uyarısında bulundu.

“KELEPİR FİYATA SATILACAK”

Aynes'in büyük ortağı Serin ihtarnamesinin son bölümünde firmanın satış bedeli nedeniyle ikinci bir iptal davası açabileceğini belirterek; “Bu şartlarda ortağı olduğum şirketin TMSF tarafından satılması durumunda da tekrar bu satışın iptaline karşı dava açacağım. Zira bu satış hakkında mahkeme karar vermese bile sadece bu satış bedelinin şirketin değerinin çok altında olması ve tabiri caizse kelepir fiyata satılmış olmasının dahi bu satışı hukuka aykırı hale getireceği açıktır” ifadelerini kullandı.(patronlar dünyası)