Aydem gelirini üç kat artırırken karını yıllık bazda yüzde 1245 artırdı

Aydem Yenilenebilir Enerji bilançosunu açıkladı. Verilere göre geçen yılı 120 milyon zararla kapatan Aydem 2022 yılına hızlı başladı. Şirketin net karı ilk üç ayda 305 milyon lira oldu.

2021'de zarar açıklayan Aydem 2022 yılına 305.137.673 TL kârla başladı. Şirket aynı dönemde gelirlerini ise yüzde 230 oranında artırarak 849 milyon liraya çıkardı. 

Kuruluştan 2022 yılı bilançosuna ilişkin yapılan açıklamada "geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle üretiminde yaşadığı düşüşe kıyasla, bu sene ülkemizde ortalama yağış seviyelerine tekrar dönülmesi ve döviz bazlı getirilerin etkisiyle şirketin FAVÖK’ü, geçen yılın aynı dönemine göre 3 katın üzerinde artışla 721 Milyon TL’ye ulaştı. Portföyünün yüzde 84’ü hidroelektrik santrallerden oluşan Aydem Yenilenebilir Enerji, ilk çeyrekte gerçekleşen yağışların olumlu etkisiyle, gelirini geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat artışla 849 Milyon TL’ye taşıdı. " ifadeleri kullanıldı. 

Aydem Enerji'nin öz kaynakları yüzde 5 oranında düşüş gösterirken net borcu da yüzde 12 oranında artış göstermiş. 

2022 yılı ilk çeyrek performansını değerlendiren ve yeni yatırımlarla ilgili bilgi veren Aydem Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, “İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine oranla 3 katı gibi yüksek bir artış kaydederek 849 Milyon TL gelir elde ettik. Katma değer odaklı yatırımlarımızın etkisiyle toplam aktiflerimiz, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 83 oranında artarak 23,1 Milyar TL’ye, öz kaynaklarımız ise yüzde 74 oranında yükselerek 9,4 Milyar TL’ye ulaştı. Etkin portföy yönetimimiz ve santrallerimizin yüksek emreamadelik seviyesi sayesinde FAVÖK’ümüz ilk çeyrekte 721 Milyon TL olarak gerçekleşirken, yağışların üretimlerimiz üzerindeki olumlu etkisi ve piyasa takas fiyatındaki artış sonucu, dönemi 308 Milyon TL kâr ile kapattık. İlk çeyrek sonu itibarıyla dolar cinsinden yapılan hesaplama sonucu, net finansal borcumuzun yıllık FAVÖK’ümüze oranını da 4,9 seviyesinde gerçekleştirdik. 2022 yılı ilk çeyreğindeki hızlı yükselişimizin gelecek finansal performansımıza olumlu yansıyarak, önemli bir ivme sağlayacağını öngörüyoruz. Hibrit GES ve kapasite artışı yatırımlarımızı hayata geçirmenin yanı sıra yakından takip ettiğimiz yenilenebilir enerji fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirerek, bu yükselişimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz.” 

 

 

Etiketler
Yorumlar