Avrupa'da fiyat artışı devam eden doğal gazda vadeli işlemlerde tarihi zirve noktasına çıktı

Hızla yaklaşan kış için tehlike sinyali veren enerji fiyatlarındaki artış yeni rekorlar kırıyor. Avrupa'da vadeli doğalgaz fiyatı tarihi zirve noktasını yenileyerek bin metreküp başına bin 300 doları

Petrol, kömür, doğalgaz. Fiyatlar aldı başını gitti. Yaklaşan kış için büyük bir endişe sinyali veren artışlar başta İngiltere ve Hollada olmak üzere Avrupa'da etkili oluyor. 

Londra ICE Futures Europe borsasının verilerine göre Avrupa'da işlem gören vadeli doğalgaz fiyatı, tarihi zirve noktasını yenileyerek bin metreküp başına 1300 doları da aştı.

Avrupa'nın en likit merkezi olan Hollanda TTF endeksine göre kasım vadeli gaz işlemlerinin fiyatı  bin metreküp başına bin 427.4 dolara sıçradı. 


Avrupa pazarındaki gaz fiyatında son haftalarda keskin bir artış görüldü, ağustos başında yakıtın bin metreküpü 515 dolar seviyesindeyken, bir ay sonra 614 dolara yükseldi, eylül sonlarında ise iki katına çıktı.

Uzmanlara göre bu artışın nedeni, Avrupa’daki gaz depolama tesislerindeki doluluk seviyesinin düşük kalması, ana tedarikçilerin gaz arzını sınırlaması ve Asya'da sıvılaştırılmış doğalgaza (LNG) olan yüksek talep.

Enerji piyasalarındaki fiyat artışları sonrası, enerji şirketlerinin hisse fiyatlarında yükselişler görülüyor. 

 

Yorumlar