ARÇELİK KÜRESEL BİR MARKA OLDU: 12 MARKA 48 ÜLKEDE SATIŞ

Arçelik küresel yatırımlarını büyütüyor.

Türkiye'nin gurur markası Arçelik, sektöründe dünya liderleri arasına girmek için gün sayıyor...

Son 5 yılda 1,2 milyar Euro’luk yatırım yapan Arçelik, küresel satın almalar sonrasında global oyunda hedef yükseltti. 12 markasıyla sektöründe dünya pazarının yüzde 4,8’ine hakim olan Arçelik, küresel ligde 8. sırada... Şirket yüzde 7 pazar payına ulaşarak ilk 3’e girmeyi hedefliyor. 

Arçelik, tüm dünya operasyonlarına yetişebilmek için İstanbul’dan Ortadoğu, Afrika ve yakın coğrafyaları, Amsterdam’dan Avrupa ve ABD’yi, Bangkok’tan Asya Pasifik’i büyütecek. Sektöründe tüm dünya pazarının yüzde 4,8’ine hakim olan Arçelik, bu oranı yüzde 7’ye, ilk 8’deki yerini de ilk 3’e taşımayı hedefl iyor.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu son dönem yatırımlarını şöyle özetledi:  “Japonya merkezli Hitachi Global Life Solutions ile ortak girişim şirketi Arçelik Hitachi Home Appliances’ı kurduk. ABD merkezli beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Manisa’daki soğutucu ve çamaşır makinesi üretim tesislerini satın aldık. Bu yıl 180 milyon Euro’su Türkiye’de olmak üzere toplamda 220 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik, bunun yanında 370 milyon Euro'luk şirket satınalması yaptık. Son 5 yılda ise 830 milyon Euro’su Türkiye olmak üzere toplamda 1,2 milyar Euro seviyesinde yatırımın yanında 435 milyon Euro tutarında şirket satın alması gerçekleştirdik” 

Hakan Bulgurlu, küresel büyüme yolculuklarını 43 bin çalışanları, 12 markaları, 48 ülkede satış ve pazarlama ofisleri ile sürdürdüklerini dile getirdi. 

Toplam ciroları içinde Türkiye’nin payının yüzde 27 olduğunu kaydeden Bulgurlu, “3. çeyrekte ciromuzun yüzde 30’u Batı Avrupa, yüzde 13’ü Doğu Avrupa pazarından geldi. Yılın ilk 9 ayında İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya’da Beko’nun pazar payı arttı. Beko ile toplam beyaz eşya pazarında 1 numara olduğumuz İngiltere’de liderlik pozisyonumuzu güçlendirdik. Tüm satışlarımızın yüzde 10’u İngiltere’ye. Arçelik-Hitachi ortaklığının yarattığı sinerji ile APAC bölgesinde operasyonlarımızı genişlettik. 3’üncü çeyrek itibariyle ciromuzun yüzde 19’u APAC bölgesinden geldi. Yılı konsolide ciromuzda yaklaşık yüzde 55 civarında bir artışla tamamlamayı öngörüyoruz” şeklinde konuştu.