Anayasa Mahkemesi savcılığa ek süre verdi

ABD'de devam eden Halkbank davasında yeni gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi, Halkbank'ın temyiz dilekçesine karşı New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'na ek süre tanıdı.

Halkbank davasında savcılığa itiraz dilekçesi verilmesi için ek süre verildi. VOA'da Cem Kamiloğlu'nun haberine göre  Anayasa Mahkemesi’nin, daha önce gizlilik kararı olan ve gizlilik kararı kaldırılan son belgeye göre, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’na, daha önce itiraz dilekçesini sunması için 16 Haziran tarihine kadar süre tanıdığı ancak savcılığın iş yoğunluğu gerekçesiyle ek süre istediği görüldü.

Anayasa Mahkemesi de New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın ek süre talebini kabul ederek, 18 Temmuz tarihine kadar süre verdi.

Anayasa Mahkemesi savcılığın itiraz dilekçesini inceledikten sonra karar verecek

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın, Halkbank’ın neden ABD’de yargılanmasında hukuki olarak bir engel olmadığı konusundaki itiraz dilekçesini, 18 Temmuz tarihine kadar Anayasa Mahkemesi’ne sunması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi, savcılığın itiraz dilekçesini inceledikten sonra, Halkbank’ın temyiz başvurusunun mahkeme gündemine alınıp alınmayacağına karar verecek.

Halkbank, ABD Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, hem federal mahkeme hem de istinaf mahkemesinde aleyhlerine alınan kararların, hem uluslararası hukuk hem de Amerikan yasalarının ihlali olduğunu öne sürüyor.

Buna göre Halkbank, bir devlet kuruluşu olduğunu, hisselerinin çok büyük bir çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu, bu yüzden ABD mahkemelerinde yargılanamayacağını belirtiyor. Halkbank, ABD’de yürürlükte olan “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında yargılanamayacağını savunuyor.

VOA 

Etiketler
Yorumlar