Altın fiyatlarında kabus dönemleri başlıyor

FED faiz artırımlarıyla altın düşüşe geçiyor... FED Mayıs, Haziran, Temmuz, Eylül ve Kasım'da faiz artırımı yapacak.... Altın şimdiden son 3 ayın en düşük seviyesine indi.

Ons altın fiyatı, yaklaşık 2,5 ayın en düşük seviyesini görürken; gram altın fiyatı da, ons altında yaşanan düşüşün öncülüğünde değer kaybediyor.

Fed, altın yatırımcısının kabusu haline geldi. Fed’in sıkılaşma politikasında izleyebileceği adımlar altın fiyatları üzerinde baskı yaratmayı sürdürüyor.

Piyasalar, yarın Türkiye saati ile 21:00'de açıklanacak olan Fed'in faiz kararını ve sonrasında piyasalara vereceği mesajları önemle takip edecek.

Altının ons fiyatında düşüş eğilimi sürerken, haftanın ikinci işlem gününde 1853 dolar seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü. Altın fiyatlarında yaşanan bu düşüş eğiliminde, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün ve yarın gerçekleşecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak olası kararlar fiyatlanıyor.

Piyasalar yarın Fed’den gelebilecek 50 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakarken; verilecek mesajlarda yılın geri kalanındaki toplantılarda izlenecek politikalarla ilgili ipuçları aranacak. Fed’den faiz artırımlarında vitesi yükselteceğine dair mesajlar gelirse, piyasalarda sert hareketlenmeler görülebilir. Altın Fiyatları ise, bu durumdan olumsuz etkilenir. Fed’in izleyeceği sıkılaşma politikasıyla beraber dünyada doların daha da güçlenmesi beklenirken, ters korelasyon etkisiyle altın fiyatları başka olmak üzere emtia fiyatlarında baskılanma görülebilir.