Altın fiyatları niçin düşüş eğilimine girdi?

Altın fiyat analizi...

Türkiye hariç, dünyada ki hemen tüm ülkelerin faiz artırmasıyla altın on fiyatları düşüş eğilimine girdi. 

ABD'nin ısrarlı faiz artırımlarıyla dolar tüm dünyada değer kazanmaya başladı. Bu durumda altın görece olarak yatay ve düşüş yönünde işlem yapmaya başladı. 

Altın, Fed'in 75 baz puanlık faiz artış kararının ardından birçok merkez bankasının benzer şekilde artışa gitmesiyle dalgalı bir seyir izledi.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri ile resesyon endişelerinin derinleştiğini belirterek, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazandığını söyledi.

Bugün ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Jerome Powell'ın açılış konuşmasını yapacağı ve salgın sonrası ekonomiye geçiş temasıyla düzenlenecek "Fed Listens" etkinliğinin izleneceğini aktaran analistler, veri gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak öncü imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) öne çıktığını kaydetti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.640 ve 1.620 doların destek, 1.690 ve 1720 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.