Altın, bugün saat 21:30'dan sonra düşüş eğilimine girebilir

Fed, faiz kararını Türkiye saati ile bugün 21:00’de açıklayacak. Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı ise 21:30’da gerçekleşecek. Altın bugün sert açıklamalar gelirse düşüş eğilimine girebilir...

Piyasalar için oldukça kritik önemde olan Fed'in faiz kararı bugün açıklanıyor.

Fed'in piyasalara vereceği mesajlar yön belirleyici olacak.

Altın bugün FED tarafından sert açıklamalar gelirse düşüş eğilimine girebilir...

Piyasadaki doları azaltmak için faiz artırımına giden ABD Merkez Bankası FED, sert açıklamalar yaparsa; dolar yükseliş eğilimine girebilir. 

Fed'in daha fazla sıkılaşmaya gideceği yönündeki açıklamaların, dünyada dolar varlıklarını daha da güçlendirmesi ve altın fiyatlarını baskı altında tutması bekleniyor.

Altının ons fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışında daha da hızlanabileceği beklentisiyle baskı altında hareket ederek, yaklaşık 1 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Diğer taraftan Rusya-Ukrayna savaşı ve resesyon beklentisi ‘güvenli liman’ olarak görülen altın fiyatlarını destekliyor. Bu da altın fiyatlarında daha derin düşüşler yaşanmasına engel oluyor. 

Piyasalar, Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarında önümüzdeki dönemde izlemeyi sürdürecekleri sıkılaşma politikasıyla ilgili ipuçlarını takip edecek.

Piyasa fiyatlamalarında Fed’den faiz artırım beklentisinin 50 baz puandan 75 baz puana yükseldiği görülüyor. Fed’in yıl sonunda politika faizini çekeceği seviye ise, yüzde 2,75’ten yüzde 3,50 seviyesine yükseldi.