Almanya, işsizleri ve fakirleri ihya edecek yardım paketi açıkladı

Almanya, zor durumdaki vatandaşlarına para yardım yağdırdı. Her kalemde sosyal yardımlar ikiye katlandı.

Türkiye'de, "Almanya'da yaşam zorlaştı" safsataları dolaştırılırken Almanya'dan işsizler için güzel bir haber geldi.

Almanya sosyal devlet olduğunu bir kez daha ispatladı ve kesenin ağzını açtı.

Almanya hükümeti, 5 milyon işsize yeni yılda 'Yurttaş Parası' adıyla destek verecek...

Dört kişilik aileye 1793 euro işsizlik parası verilecek. Çocuk ve ısınma parasıyla bir aileye verilen net yardım 2500 euroyu bulacak.

Yeni  yasayla çocuklar 6-13 yaş arasındaysa, çocuk başı 348 euro verilecek. 0-6 yaşındaki çocuk başına ise 318 euro ödenecek.

Buna ‘çocuk parası’ ve kira yardımları dahil değil. Gelecekteki artışlar da enflasyon önceden göz önüne alınarak yapılacak. Bunların kiraları, ısınma giderleri, Radyo-TV vergileri bile ödenecek. Bu eklemelerle 4 kişilik ailenin aylık geliri, 2500 euroyu bulacak.

 Çalışanla işsiz hemen hemen aynı seviyede yaşıyor

Bu hesaplara göre, evi için tek başına çalışan bir anne ya da babanın gelirine eşit bir gelir, işsiz ailelerine ödenecek. Almanların bir çoğu, ‘Bu para veriliyorsa, artık niye çalışayım ki?’ demeye başladı.

Bu nedenle de birçok sektörde işçi bulunamaz oldu. Özellikle garson, inşaat işçisi, havaalanı çalışanı sıkıntısı yaşanıyor. Suriye gibi ülkelerden gelen kalabalık aileler, çocuk başına ödemeler arttığı için, hiç çalışmadan geçimini rahatlıkla sağlayacak duruma geldi.

HER AY 150 EURO EĞİTİM DESTEĞİ

Kendini geliştirmek isteyenlere ayda 150 euro daha verilecek. Destek süresinin birkaç yılla sınırlanmayacak.

Mini Job denilen, kısa süreli çalışmalarda aylıklar 520 euroya çıkarılacak. 1000 euroya kadar kazanan herkesin gelirinin yüzde 30'unu tutabilmesi için vergi yasalarında düzenlemeler yapılacak.

ÖĞRENCİYE 520 EURO KARŞILIKSIZ YARDIM

Öğrenciler, çırak olarak ya da meslek eğitiminde çalışanlar 100 euro yerine 520 euroya kadar kazanabilecek.

Yardım için ‘belirli yerde ikamet’ şartı da yumuşatıldı ve ikamet yerini uzun süreli terk etmek, anında yardımın kesilmesi anlamına gelmeyecek. Analık parası ve tedavi için rehabilitasyona gidenlere de iyileştirmeler yapılacak.(Sözcü)