AKSEN başarılı bilanço açıkladı; hisse hedef fiyatı değişti

AKSEN bilanço ve hisse analizi yapıldı...

Son dönemin başarılı şirketi Aksa Enerji bilanço sonuçlarını açıkladı.

Aksa Enerji, yılın üçüncü çeyreğini piyasa tahminlerine paralel, yıllık 3,5 kat artışla 1,45 mlr TL net kar ile tamamladı.

3Ç22’de şirketin operasyonel performansı beklentimizle uyumlu gelirken, bu dönemde kaydedilen 354 mn TL tutarındaki net finansal gelir, net kar tahminimizdeki sapmada etkili oldu.

Devam eden güçlü operasyonel performans ve şirketin yıl sonuna ilişkin eylül ayında yaptığı revizyonların sonrasında Aksa Enerji için hisse başı fiyat hedefimizi 49,50 TL seviyesine (önceki: 27,70 TL) yükseltirken, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” ve uzun vadeli “TUT” önerisi devam etti. 

• İçeride fiyat artışları, dışarıda ise devreye alınan santrallerin desteğinde satış gelirleri yıllık 3,3 kat artış gösterdi – Aksa Enerji 3Ç22’de, beklentilere paralel, yıllık 3,3 kat artışla 15,1 mlr TL toplam satış geliri elde etti. İlk dokuz ayda ise şirketin satış gelirleri yıllık yıllık 3 kat artışla 33,7 mlr TL’ye ulaştı.

Şirketin Türkiye santrallerinin satış hacmi bu çeyrekte, geçen yılın aynı çeyreğine paralel gerçekleşirken, artan satış fiyatlarına bağlı olarak, yurt içi satış gelirleri yıllık 3,4 kat artışla 13,8 mlr TL’ye yükseldi.

Özbekistan santrallerinin devreye alınması ile birlikte, hem artan satış hacmi hem de döviz bazında garantili satış yapılmasının etkisiyle, yurt dışı satış gelirleri 2,3 kat artarak 1,3 mlr TL’ye yükseldi. Bu çeyrekte şirketin toplam satış gelirlerinin %91’i (3Ç21: %89) yurt içi satışlar kaynaklı elde edildi. Şirketin FAVÖK rakamı beklentilere paralel, yıllık 2 kat yükselişle 2,0 mlr TL’ye ulaştı.

FAVÖK marjı ise iç piyasada tavan fiyat uygulanmasına bağlı olarak yıllık 5,3 puan daralarak %13,0 seviyesine geriledi. Şirketin net borç pozisyonu 2Ç22 dönemine göre %9 artarak 7,0 mlr TL seviyesine yükselirken, Net Borç/FAVÖK rasyosu bu çeyrekte, 2Ç22 dönemindeki 1,36x seviyesinden 1,16x seviyesine geriledi.

AKSEN hisse analizi 

AKSEN, yılın üçüncü çeyreğinde güçlü finansal sonuçlar açıklarken, şirket hisseleri finansallar öncesi son bir ayda endekse paralel performans sergiledi. Son 3 ayda ise endeksten %1,4 negatif ayrıştı.

Güçlü finansallar ve şirketin 2022 sonu beklentilerinde Eylül ayında yaptığı revizyonları da (satışı geliri öngörüsü: 40 mlr TL, FAVÖK: 6,95 mlr TL) dikkate alarak, 2022T 8,9x FD/FAVÖK ile işlem gören AKSEN için hisse başı fiyat hedefimizi 49,50 TL seviyesine (önceki: 27,70 TL) revize ediliyor. (Vakıf Yatırım)