Aksa Enerji Özbekistan'da üç santralini devreye alarak üretime hız verdi.

Aksa Enerji, Özbekistan’da kabulleri tamamlanan toplam 740 MW kurulu güce sahip üç santralinde ticari üretime başladı.

Türkiye ile birlikte toplam 7 ülkede faaliyet gösteren Aksa Enerji (#AKSEN), Özbekistan’ın başkenti Taşkent ve Buhara’da bakanlık kabulleri tamamlanan toplam 740 MW kurulu güçteki üç doğal gaz kombine çevrim santralinde üretime başladı.

Aksa Enerji böylece, Orta Asya’da 12 ayda tamamladığı ve 18 ayda devreye aldığı en büyük Türk enerji yatırımını başarıyla hayata geçirmiş oldu. 

 Kurulu gücünün yarısı yurt dışındaki santrallerden oluşuyor

 Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, yurt dışında bu ölçekte bir projeyi bu kadar kısa sürede başarıyla hayata geçirmekten ve Özbekistan’ın enerjisini yükseltmekten gurur duyduklarını belirtti. Kazancı, “Özbekistan’da iki ayrı şehirdeki üç santralimizi başarıyla devreye aldık. Globalleşme stratejimiz doğrultusunda bizim için önemli bir mihenk taşı olan bu yatırımımız ile Türkiye topraklarından doğan gücümüzü dünyanın dört bir yanına taşıyoruz. 25 yıl boyunca işleteceğimiz bu santrallerin tamamının devreye alınmasıyla birlikte kurulu gücümüzün yaklaşık yarısını Türkiye’de, diğer yarısını da yurt dışında işletmeye başladık” dedi.

 

Etiketler